BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

E-dowód do wymiany. Dokument niezgodny z unijnymi przepisami

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

E-dowód, czyli dowód elektroniczny wyposażony w chip odebrało dotychczas 1 mln Polaków. Niestety dowody te nie spełniają unijnego prawa określającego standardy wzoru blankietu dowodu osobistego, które weszło w życie z początkiem sierpnia.

E-dowód bez wymaganych odcisków palców

Według Rozporządzenia PE i Rady 2019/1157 na warstwie elektronicznej dowodu muszą znajdować się dwuliterowy kod państwa członkowskiego wydającego dokument na tle unijnych symboli oraz dwa odciski palców posiadacza w formacie cyfrowym. Nasze polskie e-dowody nie mają ich. Nie ma możliwości też “dograć” ich do obecnego blankietu przez konstrukcję warstwy elektronicznej – pisze dziennik.  

Nie tylko nasze e-dowody nie spełniają unijnych wymagań, ale również wejście nowego rozporządzenia oznacza, że tylko przez kolejne dwa lata możliwe będzie składanie wniosków o wydanie dowodu przez Internet. Jak pisze CyberDefence24, nowy unijny wzór wymaga obecności petenta w urzędzie, aby dołączyć do wniosku dwa odciski palców. Nie będzie można również obejść tego wymagania poprzez zastosowanie sprzętu lub aplikacji mobilnej zdolnych do pobierania odczytu linii papilarnych. Dane biometryczne będą przekazywane tylko na potrzeby personalizacji i nie będą mogły być przechowywane dłużej niż 90 dni, więc nie będą mogły być wykorzystywane przy wydawaniu kolejnego dokumentu.

Rząd wolał zrobić to szybko niż dobrze

Wprowadzenie dowodu elektronicznego było elementem projektu pl.ID, który do 2015 r. nie został zrealizowany. Dopiero po przyjęciu koncepcji rządowej ws. e-dowodu w sierpniu 2017 r. udało się rozpocząć jego realizację. Wspomniana unijna zmiana pojawiła się w ostatnim etapie realizacji projektu e-dowód i została przyjęta już po jego wdrożeniu, jak tłumaczył w wypowiedzi dla "DGP" MSWiA. 

Aby nie musieć oddawać przyznanych wcześniej środków unijnych w wysokości 150 mln zł, rząd musiał wydać e-dowody w marcu 2019 roku, mimo tego, że miał świadomość, że nie spełniają one wymogów UE.

Dowody nie spełniające regulacji unijnych stracą ważność wraz z upływem okresu ich ważności a okresem granicznym jest 3 sierpnia 2031 r.

Tagi:

e-dowód

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]