BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

E-dowód do wymiany. Dokument niezgodny z unijnymi przepisami

8 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

E-dowód wszedł do obiegu w marcu, a już konieczne jest rozpoczęcie pracy nad jego zmianą. Wszystko przez nowe unijne regulacje - pisze "DGP".

E-dowód, czyli dowód elektroniczny wyposażony w chip odebrało dotychczas 1 mln Polaków. Niestety dowody te nie spełniają unijnego prawa określającego standardy wzoru blankietu dowodu osobistego, które weszło w życie z początkiem sierpnia.

E-dowód bez wymaganych odcisków palców

Według Rozporządzenia PE i Rady 2019/1157 na warstwie elektronicznej dowodu muszą znajdować się dwuliterowy kod państwa członkowskiego wydającego dokument na tle unijnych symboli oraz dwa odciski palców posiadacza w formacie cyfrowym. Nasze polskie e-dowody nie mają ich. Nie ma możliwości też “dograć” ich do obecnego blankietu przez konstrukcję warstwy elektronicznej – pisze dziennik.  

Nie tylko nasze e-dowody nie spełniają unijnych wymagań, ale również wejście nowego rozporządzenia oznacza, że tylko przez kolejne dwa lata możliwe będzie składanie wniosków o wydanie dowodu przez Internet. Jak pisze CyberDefence24, nowy unijny wzór wymaga obecności petenta w urzędzie, aby dołączyć do wniosku dwa odciski palców. Nie będzie można również obejść tego wymagania poprzez zastosowanie sprzętu lub aplikacji mobilnej zdolnych do pobierania odczytu linii papilarnych. Dane biometryczne będą przekazywane tylko na potrzeby personalizacji i nie będą mogły być przechowywane dłużej niż 90 dni, więc nie będą mogły być wykorzystywane przy wydawaniu kolejnego dokumentu.

Rząd wolał zrobić to szybko niż dobrze

Wprowadzenie dowodu elektronicznego było elementem projektu pl.ID, który do 2015 r. nie został zrealizowany. Dopiero po przyjęciu koncepcji rządowej ws. e-dowodu w sierpniu 2017 r. udało się rozpocząć jego realizację. Wspomniana unijna zmiana pojawiła się w ostatnim etapie realizacji projektu e-dowód i została przyjęta już po jego wdrożeniu, jak tłumaczył w wypowiedzi dla "DGP" MSWiA. 

Aby nie musieć oddawać przyznanych wcześniej środków unijnych w wysokości 150 mln zł, rząd musiał wydać e-dowody w marcu 2019 roku, mimo tego, że miał świadomość, że nie spełniają one wymogów UE.

Dowody nie spełniające regulacji unijnych stracą ważność wraz z upływem okresu ich ważności a okresem granicznym jest 3 sierpnia 2031 r.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >