BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

Ważna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie ręki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ponad 100 tys. chłopców i dziewcząt będzie mogło wystąpić o dowód osobisty

Ministerstwo Cyfryzacji podało w środę (16.09) do wiadomości publicznej fakt, który może zdziwić wiele osób: do końca roku w dorosłość wkroczą tysiące Polaków urodzonych w roku 2002.  "Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat!" - czytamy w ministerialnym komunikacie. Miesiąc po miesiącu kolejne fale młodych Polaków będą osiągały pełnoletniość, uzyskując pełnię praw obywatelskich, w tym czynne prawo wyborcze. W okresie od 15 do 30 września 17 699 Polaków osiągnie pełnoletniość. W październiku będzie to 29 952 osób, w listopadzie -  26 909 osób, a w grudniu - 27 351 osób. W sumie do końca roku w dorosłość wkroczy dokładnie  101 911 osób z rocznika 2002. Aby cieszyć się pełnią praw obywatelskich będą musieli jednak wykonać jeden ważny krok: złożyć wniosek o dowód osobisty.

Wniosek o elektroniczny dowód osobisty złożysz zdalnie

Młodzi Polacy wkraczający w tym roku w dorosłość nie będą musieli na szczęście przesiadywać w urzędach w celu wyrobienia dowodu osobistego. Wszystkie formalności będzie można załatwić zdalnie, do czego zresztą Ministerstwo Cyfryzacji zachęca. "Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. Bo jak nie Wy, to kto? ;-)" - czytamy na stronie ministerstwa. W celu złożenia zdalnego wniosku o dowód osobisty należy najpierw założyć profil zaufany, czego jednak także można dokonać online, np. za pomocą bankowości internetowej. Następnie, już przy użyciu profilu zaufanego, możemy złożyć wniosek poprzez formularz online. Jeśli zaś nie mamy konta bankowego potrzebnego do założenia profilu zaufanego, musimy w tym celu złożyć wniosek przez internet, następnie potwierdzając swoją tożsamość w jednym z 1500 punktów w całej Polsce. 

Osoby, które w końcu, po raz pierwszy w życiu otrzymają do ręki własny dowód osobisty mogą być zaskoczone, bo prawdopodobnie będzie się on różnić od dowodu osobistego posiadanego przez ich rodziców. Choć na pierwszy rzut oka nowy dowód osobisty niewiele będzie różnił się od dokumentów starej daty, to jednak będzie on - tak jak wszystkie dowody wydawane na podstawie wniosków złożonych po 4 marca 2019 roku - wyposażony w specjalną warstwę elektroniczną. Elektroniczny dowód osobisty zapewnia nam sporo ułatwień. - E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – tłumaczył jeszcze w ubiegłym roku minister cyfryzacji Marek Zagórski. Minister podkreślał także bezpieczeństwo elektronicznego dowodu osobistego wyposażonego w zabezpieczenia uniemożliwiające dostęp do zapisanych na nim danych osobom niepowołanym.

Tagi:

Dowód osobistye-dowód

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]