BiznesINFO.pl

Pixinio/CC0

Prezes ARiMR do rolników: Nie unikniecie cyfryzacji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rolnicy muszą nauczyć się korzystać z nowoczesnych technologii. Urzędy ARiMR będą stawiały na cyfryzację i mobilną obsługę wniosków. Szef Agencji wskazuje przy tym, że wieś chętnie korzysta z internetowych rozwiązań. Tomasz Nowakowski podkreśla, że jeszcze kilka lat temu wnioski o dopłaty bezpośrednie składane przez internet stanowiły mniej niż 1 proc. wniosków, a dzisiaj to już powszechna praktyka, by o pieniądze aplikować zdalnie.

Rolnicy w internecie

Nowakowski przyznał, że w tym roku najprawdopodobniej po raz ostatni zostały wydrukowane formularze o dopłaty, które można wypełniać ręcznie. Najpewniej od nowego roku o pieniądze rolnicy zawnioskują wyłącznie przez internet. Podczas konferencji prasowej ARiMR wskazała, że cyfryzacja w placówkach trwa od 2 lat. W 2018 roku po raz pierwszy można było składać wnioski o dopłaty bezpośrednie elektronicznie. Kolejnym krokiem na jaki postawiono, było wprowadzenie e-rejestracji zwierząt gospodarskich. Rolnicy dostali możliwość informowania urzędników o zmianach całkowicie zdalnie. Urzędnicy weryfikowali wnioski wyłącznie pod kątem formalno-prawnym, a następnie je zatwierdzali.

Agencja ma ambitne plany na przyszłość. I to tę najbliższą. Kolejnym etapem cyfryzacji wsi będzie wypuszczenie na rynek aplikacji na smartfony, która ma być doskonałym ułatwieniem podczas terenowych kontroli gospodarstw rolnych. Dzięki oprogramowaniu znacznie szybszy będzie przepływ dokumentów. Agencja skorzysta także z technologii satelitarnej – przeprowadzane będą teledetekcje, czyli rozpoznawanie rodzaju upraw na działkach rolnych za pomocą zdjęć satelitarnych.

<

Tagi:

Dopłatarolnictwoe-dowód

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]