BiznesINFO.pl
Rolnicy cyfryzacja

Pixinio/CC0

Prezes ARiMR do rolników: Nie unikniecie cyfryzacji

31 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rolnicy będą cyfrowi. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że już wkrótce wypuści własną aplikację na smartfony, ale to nie wszystko, bo pola uprawne będą kontrolowane za pomocą zdjęć satelitarnych.

Rolnicy muszą nauczyć się korzystać z nowoczesnych technologii. Urzędy ARiMR będą stawiały na cyfryzację i mobilną obsługę wniosków. Szef Agencji wskazuje przy tym, że wieś chętnie korzysta z internetowych rozwiązań. Tomasz Nowakowski podkreśla, że jeszcze kilka lat temu wnioski o dopłaty bezpośrednie składane przez internet stanowiły mniej niż 1 proc. wniosków, a dzisiaj to już powszechna praktyka, by o pieniądze aplikować zdalnie.

Rolnicy w internecie

Nowakowski przyznał, że w tym roku najprawdopodobniej po raz ostatni zostały wydrukowane formularze o dopłaty, które można wypełniać ręcznie. Najpewniej od nowego roku o pieniądze rolnicy zawnioskują wyłącznie przez internet. Podczas konferencji prasowej ARiMR wskazała, że cyfryzacja w placówkach trwa od 2 lat. W 2018 roku po raz pierwszy można było składać wnioski o dopłaty bezpośrednie elektronicznie. Kolejnym krokiem na jaki postawiono, było wprowadzenie e-rejestracji zwierząt gospodarskich. Rolnicy dostali możliwość informowania urzędników o zmianach całkowicie zdalnie. Urzędnicy weryfikowali wnioski wyłącznie pod kątem formalno-prawnym, a następnie je zatwierdzali.

Agencja ma ambitne plany na przyszłość. I to tę najbliższą. Kolejnym etapem cyfryzacji wsi będzie wypuszczenie na rynek aplikacji na smartfony, która ma być doskonałym ułatwieniem podczas terenowych kontroli gospodarstw rolnych. Dzięki oprogramowaniu znacznie szybszy będzie przepływ dokumentów. Agencja skorzysta także z technologii satelitarnej – przeprowadzane będą teledetekcje, czyli rozpoznawanie rodzaju upraw na działkach rolnych za pomocą zdjęć satelitarnych.

<

Tagi:

Dopłatarolnictwoe-dowódupadłość firmy jednoosobowej

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >