BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Wielu Polaków będzie musiało w czerwcu wymienić swoje dowody osobiste. Rząd rekomenduje wcześniejsze załatwienie sprawy

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

O nowy dowód osobisty będzie musiało zawnioskować w czerwcu ponad 140 tys. obywateli. Rząd zachęca do jak najszybszego działania, ponieważ już niebawem zniknie możliwość zgłaszania się po dokument tożsamości przez internet. Wszystko za sprawą przepisów unijnych, w wyniku których dowód osobisty przejdzie poważne zmiany graficzne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego po dowód osobisty trzeba będzie zgłaszać się tylko osobiście

  • Od kiedy nowe zasady wchodzą w życie

  • Co zrobić, aby zawnioskować o dokument przez internet

Dowód osobisty przez internet? Ostatnia szansa na wymianę dokumentu bez wychodzenia z domu

Dowód osobisty musi wymienić w czerwcu ok. 140 tys. osób. Dlatego też Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM podpowiada, aby jak najszybciej zgłosić się po nowy dokument za pośrednictwem internetu. Już niebawem ta ścieżka wnioskowania zostanie bowiem wyłączona.

Dlaczego? Wszystko z uwagi na konieczność dostosowania polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Nowe przepisy będą obowiązywały w naszym kraju od 2 sierpnia 2021 r. i mogą stanowić poważne utrudnienie dla każdego, kto będzie musiał wymienić dowód osobisty.

Nowy dokument będzie bowiem posiadał dwa dodatkowe zabezpieczenia. W warstwie elektronicznej dowodu osobistego pojawią się odciski palców, a w warstwie graficznej - odręczny podpis właściciela.

W związku z tym nie będzie można składać wniosków o dowód osobisty przez internet. Od początku sierpnia wymiana dokumentu tożsamości będzie wiązała się z obowiązkową wizytą w urzędzie, gdzie wnioskodawca musi zostać odcisk i podpis.

TVN24 donosi, że jedynym wyjątkiem od tej zasady będą dokumenty wydawane dla osób do 12. roku życia. Nowe przepisy nie wymagają pobierania od nich odcisków palców, a więc w ich przypadku elektroniczna ścieżka wnioskowania nadal będzie aktywna.

Warto pamiętać, że nie wszyscy są zmuszeni wymienić dokumenty. Nowy dowód osobisty będzie wdrażany stopniowo i należy się po niego zgłaszać dopiero wtedy, gdy mija termin ważności starego dokumentu. Dlatego też rząd szacuje, że cała procedura wymiany dowodów osobistych potrwa ok. 10 lat.

Jak zgłosić się po dowód osobisty online?

Wszyscy pozostali powinni pilnować sierpniowej daty, ponieważ wizyty w urzędzie można uniknąć, wnioskując o nowy dowód osobisty jeszcze przed wakacjami. Każdy, kto chce skorzystać z tej możliwości, musi posiadać profil zaufany i odpowiednie zdjęcie.

Cała procedura rozpoczyna się od wizyty na stronie gov.pl., gdzie należy zalogować się profilem zaufanym do konta Mój GOV. Następnie po prawej stronie spisu pojawi się zakładka „Uzyskaj dowód osobisty”. Tam można dopełnić wszelkie niezbędne formalności.

KPRM przypomina, że wydanie nowego dokumentu tożsamości jest bezpłatne. Do 2 sierpnia 2021 r. urzędy będą wydawały tzw. e-dowód z wbudowanym, bezstykowym chipem. Warstwa elektroniczna, którą posiada dowód osobisty, pozwala na komunikowanie elektroniczne z administracją państwową i elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >