Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Donald Tusk dostaje aż trzy emerytury. Kwoty robią wrażenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.12.2023 17:57

Donald Tusk dostaje aż trzy emerytury. Kwoty robią wrażenie

Donald Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Niektórzy posłowie osiągnęli już wiek emerytalny, ale mimo to dalej pełnią swoje obowiązki poselskie w Sejmie. Również Donald Tusk dorabia do swojej emerytury i okazuje się, że pobiera aż trzy świadczenia. Kwoty mogą zaskakiwać.

Emerytury posłów

Posłowie, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, mogą dorabiać w Sejmie. Jest to możliwe w przypadku, gdy na emeryturę przechodzą w trakcie swojej kadencji. Fakt informuje, że niektórzy z nich dostają nawet dwie lub trzy emerytury, których łączna kwota może nawet przewyższać sumy otrzymywane za wypełnianie swoich poselskich obowiązków.

Kontrole abonamentu RTV. Jest stanowisko Poczty Polskiej

Ile w Sejmie zarabia Donald Tusk?

Okazuje się, że Donald Tusk otrzymuje pensję w wysokości 12 826 złotych brutto, czyli około 9 tys. złotych na rękę. Dodatkowo może liczyć na dietę poselską w wysokości 4 tys. złotych brutto, a w 2022 roku zarobił około 510 tysięcy złotych za prawa autorskie. Jak wyliczył dziennik Fakt łącznie daje to 42,5 tys. złotych miesięcznie. To jednak nie koniec przychodów Tuska, bo do tego należy jeszcze dodać emerytury.

Donald Tusk dostaje aż trzy emerytury

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przeciętna emerytura seniora nie przekracza 3 tys. złotych brutto. Z oświadczenia majątkowego Donalda Tuska dowiadujemy się, że w 2022 roku pobierał aż trzy świadczenia.

Jedno z nich to emerytura belgijska, która wynosi 1515 złotych. Kolejne to emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 52,2 tys. złotych, a trzecie świadczenie pochodzi z Komisji Europejskiej wynoszące 65 tys. euro. Fakt wyliczył, że w sumie miesięczna emerytura Donalda Tuska wynosiła 27,9 tys. złotych.