Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 230 zł do emerytury. Zapadła ważna decyzja w sprawie specjalnego świadczenia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.07.2023 19:18

Dodatkowe 230 zł do emerytury. Zapadła ważna decyzja w sprawie specjalnego świadczenia

senior pieniadze emerytura
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zgodnie z decyzją deputowanych specjalny dodatek dla wybranych emerytów, wypłacany w kwocie 230 zł, zostanie zwolniony z podatku dochodowego. Świadczenie ratownicze, bo to o nim mowa, otrzymują byli strażacy ochotnicy straży pożarnych. Pieniędzy nie dostanie jednak każdy, kto działał w OSP – trzeba spełnić jeszcze jeden warunek.

Jacy emeryci mogą dostać dodatkowe 230 zł?

Świadczenie ratownicze przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, z tytułu wysługi lat, na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych. W wyniku waloryzacji świadczenie nie wynosi już 200, ale 230 zł. Na wypłatę mogą liczyć emeryci, którzy osiągnęli odpowiedni staż jako strażacy ochotnicy, uczestniczyli w akcjach lub działaniach ratowniczych. W przypadku kobiet chodzi o okres 20 lat, a dla mężczyzn liczy się staż w wys. 25 lat.

Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat. Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Co więcej, świadczenie to należy się również ratownikom górskim.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia – wyjaśnia Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Ważna zmiana w wyjazdach do sanatorium. Prawo do darmowego turnusu dla nowej grupy osób

Zapadła ważna decyzja

Interia Biznes informuje, że senatorzy jednogłośnie zdecydowali się zwolnić świadczenie ratownicze z podatku dochodowego.

Specjalne prawo dla osób po 65. roku życia

Zmiany w zakresie świadczenia ratowniczego to nie jedyny efekt ostatnich prac parlamentarzystów. Przegłosowali oni również prawo, dzięki któremu seniorzy po 65. roku życia będą mogli wziąć udział w akcjach i działaniach ratowniczych jako kierowcy. Oczywiście chętni muszą okazać aktualne badania lekarskie dopuszczające do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.