dochody
Pixabay/Alexas_Fotos
Autor Paulina Musianek - 29 Września 2019

Przeciętnie Polak wydaje coraz mniej. 25% idzie na jedzenie

Dochody Polaków na osobę rosną, jednak wydatki maleją. Aż 1/4 naszych pieniędzy wydajemy na jedzenie, jak wynika z raportu GUS "Budżety gospodarstw domowych w 2018 r."

Dochód na osobę w gospodarstwach domowych wzrósł o 4,3% w porównaniu z rokiem 2017. Bezrobocie maleje, Polacy zarabiają więcej, mimo to, nie chcą więcej wydawać.

Dochody rosną, wydatki maleją

Jak wynika z ostatniego raportu GUS, opisującego budżety gospodarstw domowych, Polacy zarabiają coraz więcej, ale coraz mniej przeznaczają na wydatki. Poziom miesięcznego dochodu na osobę (w zaokrągleniu do pełnych złotówek) wyniósł w 2018 roku 1693 złotych, czyli o 4,3% więcej niż w roku wcześniejszym. 44% badanych swoją sytuację materialną oceniło jako dobrą lub raczej dobrą. W 2017 roku było to 37,2%, zaś w 2016 r. 33,5%.

Najlepiej sytuację materialną gospodarstw domowych oceniają osoby pracujące na własny rachunek, aż 70% osób uznało ją za dobrą lub raczej dobrą. Najgorzej swoją sytuację materialną oceniają zaś renciści, gdzie odsetek takich odpowiedzi wynosił zaledwie 18%.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Wydatki, w przeciwieństwie do dochodów, maleją. W przeliczeniu na osobę wyniosły przeciętnie w ub.r. 1187 zł, co oznacza, że w ujęciu realnym zmalały o 0,7%.

Aż 24,8% wydatków dotyczy jedzenie i napojów bezalkoholowych. Najwięcej przeznaczają na żywność gospodarstwa rolne – do 30,8%. Z raportu wynika również, że Polacy jedzą mniej warzyw (spadek wyniósł 3,9%), olejów i tłuszczów (o 3,4%) pieczywa i produktów zbożowych, ryb i owoców morza (o 3,4%), a także jaj (o 2,9%). Wzrosło za to spożycie owoców – o 3%. Ogólny poziom spożycia większości podstawowych produktów żywnościowych nieznacznie się zmniejszył, w porównaniu z 2017 rokiem.

Rosną oszczędności

Co więcej, Polacy coraz więcej oszczędzają. Według badania GUS, statystyczne gospodarstwo domowe wydaje obecnie 70,1% swoich dochodów rozporządzalnych, podczas gdy jeszcze w 2014 r. udział ten przekraczał 80%, a do 2006 r. był wyższy niż 90%.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News