Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dobre informacje dla 8 mln emerytów i rencistów. Chodzi o emerytury
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 31.05.2023 19:47

Dobre informacje dla 8 mln emerytów i rencistów. Chodzi o emerytury

pieniądze
Domena publiczna

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, wprowadzającym czternastą emeryturę już na stałe. Świadczenie otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów, a trafi do nich łącznie blisko 12 mld zł.

Czternasta emerytura pozostanie na stałe

"Czternasta emerytura pozostanie z naszymi seniorami na stałe – powiedziała w Sejmie prezentująca projekt ustawy minister Marlena Maląg.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości trafi do osób pobierających świadczenie nie wyższe niż 2 900 zł brutto. 6,8 mln emerytów otrzyma ją w pełnej wysokości, a 1,5 mln osób – pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę” - informuje Ministerstwo Finansów.

Nie trzeba składać wniosku

Żeby otrzymać czternastą emeryturę nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Minister Maląg poinformowała, że będzie ona na poziomie co najmniej emerytury minimalnej, ale w sytuacji konieczności wsparcia seniorów Rada Ministrów będzie mogła podwyższyć jej wysokość.

“To świadczenie ma poprawić sytuację tej grupy osób, którzy mają najniższe świadczenia, najniższe emerytury i renty” – wyjaśniała minister.

Jak podaje MF - rozwiązanie przeznaczone jest dla emerytów i rencistów w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolników, służb mundurowych, osób otrzymujących emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych oraz rencistom inwalidom wojennym i wojskowym.

Świadczenie będzie wypłacane każdego roku

“Z pełną odpowiedzialnością prosimy państwa zarówno z PiS, jak i opozycji, o poparcie tej ustawy, bo ona przede wszystkim wspiera politykę senioralną opartą na wsparciu drugiego człowieka w ramach solidarności międzypokoleniowej” - zaapelowała minister podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Dodała, że w ustawie rząd przewiduje, że świadczenie będzie wypłacane każdego roku oraz będzie wynosiło co najmniej wysokość minimalnej emerytury

“Rada Ministrów w rozporządzeniu będzie podejmowała decyzję, że może to być świadczenie ewentualnie wyższe, jeżeli nastąpiłaby taka sytuacja w kraju, że należałoby te osoby wesprzeć”

 

źródło: MF