Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Do Polski trafia węgiel za grosze. Wiemy, gdzie można go kupić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.01.2024 17:48

Do Polski trafia węgiel za grosze. Wiemy, gdzie można go kupić

Węgiel
Arkadiusz Ziolek/East News

Fundacja Instrat przedstawiła najnowsze dane, z których wynika, że do Polski trafia coraz więcej importowanego węgla. Jak się okazuje, jego ceny są bardzo atrakcyjne. Podpowiadamy, gdzie można go kupić i za ile. 

Import węgla do Polski stale rośnie

Fundacja Instrat zebrała dane, które jasno wskazują, że import węgla do naszego kraju z innych państw stale rośnie. W 2021 roku pokrywał średnio 17 proc. krajowego zużycia węgla, a od 2022 roku do połowy 2023 roku liczba ta wzrosła do 30 procent. 

W okresie od stycznia 2022 r. do września 2023 r. trafiło do nas najwięcej surowca z Kolumbii oraz z Republiki Południowej Afryki. Łączny import od stycznia do maja 2023 r. był na poziomie 10,5 mln ton.

ZUS rozsyła Polakom specjalne powiadomienia. Niektórzy otrzymają zwrot pieniędzy

Coraz większe zapasy węgla w Polsce

W związku z tym, że ogromna ilość węgla trafia do nas z innych państw, w Polsce rosną zapasy tego surowca. W listopadzie ubiegłego roku przy elektrowniach było go aż 9,02 mln ton, a przy kopalniach - 4,33 mln ton. Łącznie jest to 13,35 mln ton opału. Fundacja Instrat informuje, że to znacznie więcej, niż potrzeba do zabezpieczenia gospodarki przed zakłóceniami. 

Zobacz także: Zrobiła w Lidlu identyczne zakupy, jak rok temu i pokazała paragon. Tego się nie spodziewała

Ceny importowanego węgla są znacznie niższe

Jak się okazuje, węgiel pochodzący z naszego kraju jest znacznie droższy od tego, który spływa do nas z innych państw. W listopadzie energetyka państwowa płaciła 665,87 złotych za tonę surowca, a ciepłownie - 649,16 złotych za tonę.

Aktualne ceny węgla w sklepie PGG prezentują się następująco: workowany ekogroszek Karlik, Karolinka i Pieklorz - 1550 złotych za tonę, ekogroszek luzem Karlik i Pieklorz - 1300 złotych za tonę, węgiel typu groszek (5-25 mm), kostka i orzech - od 900 do 1270 złotych za tonę oraz Grenpal Ekomiał - 937,88 złotych za tonę.  

Tagi: węgiel Ceny