BiznesINFO.pl
Wyższe stawki za nocny czas pracy

Flickr/Destructive Compliments, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

W 2021 r. wielu Polaków może liczyć na dużo wyższy dodatek do pensji. Wszystko zależy od godzin pracy

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Czas pracy w nocy będzie od tego roku wynagradzany znacznie lepiej. Od 1 stycznia zmianom uległy bowiem stawki, od których zależy dodatek za wykonywanie nocnych obowiązków zawodowych. Podpowiadamy, jak obliczyć nową wysokość wynagrodzenia i kiedy praca w

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy wysokość dodatku za pracę w nocy

  • Jak obliczyć stawkę za nocny czas pracy

  • Jakie wynagrodzenie przysługuje za nadgodziny

Stawki za nocny czas pracy w górę

Od 1 stycznia 2021 r. osoby, których czas pracy przypada na noc, mogą liczyć na wyższy dodatek do pensji. Wysokość stawek jest uzależniona od dwóch czynników.

Pierwszym punktem odniesienia jest pensja minimalna w danym roku kalendarzowym (obecnie 2800 zł brutto). Co do zasady za czas pracy w nocy, zatrudnionemu należy się 20 proc. stawki, która wynika z minimalnego krajowego wynagrodzenia. Dodatkowo pod uwagę bierze się także wymiar czasu pracy w danym miesiącu, czyli liczbę godzin do przepracowania.

Pod pojęciem nocnego czasu pracy należy rozumieć wykonywanie obowiązków służbowych miedzy 21:00 a 7:00 - takie zasady wprowadza kodeks pracy. Choć długość zmiany wynosi 8 godzin, to ostateczny czas pracy należy do decyzji pracodawcy i przedstawicieli pracowników. Portal poranny.pl podaje, że ostateczna pora nocna powinna znaleźć się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu pracodawcy.

W celu obliczenia stawki za nocny czas pracy należy podzielić wysokość płacy minimalnej przez liczbę przepracowanych godzin w danym miesiącu, a wynik pomnożyć przez 20 proc. W 2021 r. stawka będzie wahała się od 3,04 zł do 3,68 w zależności od miesiąca.

W styczniu 2021 r. pracownicy, którzy wykonują obowiązki od poniedziałku do piątku, będą mieli wymiar czasu pracy w wysokości 152 godzin. Wyliczenia prezentują się zatem następująco: 2800 zł/ 152 = 18,42; 18,42 x 20 proc. = 3,68 zł. Natomiast w marcu i grudniu liczba przepracowanych godzin wyniesie 184 godziny, co w rezultacie daje najniższą stawkę w tym roku - 3,04 zł.

Dla pozostałych miesięcy stawki wynoszą:

  • luty, maj, listopad (czas pracy: 160 h) - 3,50 zł,

  • kwiecień, lipiec, sierpień, wrzesień (czas pracy: 176 h) - 3,18 zł,

  • czerwiec, październik (czas pracy: 168 h) – 3,33 zł.

Są to stawki minimalne, co oznacza, że pracodawca dysponuje prawem do wprowadzenia wyższego wynagrodzenia za pracę w nocy.

Warto pamiętać, że dodatek za nocny czas pracy przysługuje także pracownikom, którzy nie pracują na pełnym etacie (a np. na ¾ etatu). Kwota dodatku nie będzie pomniejszona z uwagi na fakt wykonywania obowiązków zawodowym w pomniejszonym wymiarze pracy, choć i tak zależy do przepracowanych godzin.

Nocne nadgodziny - wolne lub wypłata

Dodatek do pensji należy się zarówno za pracę nocną zaplanowaną z góry, jak i za godziny dodatkowe, choć ostateczna decyzja należy do pracodawcy, ponieważ kodeks pracy przewiduje dwie formy rekompensaty za nadgodziny.

Po pierwsze, pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego. Po drugie, może wypłacić mu dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. lub 50 proc. stawki osobistego zaszeregowania. Warto pamiętać, że wypłata pieniężna jest możliwa tylko wtedy, gdy przełożony nie jest w stanie udzielić pracownikowi dnia wolnego. Infor przekazuje, że dodatek za nadprogramowe godziny powinien być wypłacony w miesiącu ich powstania.

Podobne artykuły

500 plus

Twój portfel

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

Czytaj więcej >
Podatki i opłaty

Twój portfel

Nowe podatki i opłaty już za pasem. Już wiemy, kiedy i ile zapłacisz

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.06.2019. n/z Polskie banknoty.

Twój portfel

Na świadczenie resort wydał już 840 mln zł. Jeszcze 2 mln Polaków ma prawo dostać, może tobie też się należy

Czytaj więcej >
Składki zdrowotne wzrosną

Twój portfel

Składki zdrowotne w górę. Braki w służbie zdrowia rząd chce łatać twoimi pieniędzmi

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >