Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czas już tylko do 25 października. Nie zapłacisz, to wyślą wezwanie
Paula Drechsler
Paula Drechsler 22.10.2023 17:12

Czas już tylko do 25 października. Nie zapłacisz, to wyślą wezwanie

pieniądze
biznesinfo

Opłaty, które powinno się uiszczać każdego miesiąca, jest bardzo dużo. Niekiedy poszczególne terminy mogą wylecieć z głowy. Takie zapominalstwo grozi dużymi nieprzyjemnościami, może przyjść wezwanie oraz ruszyć postępowanie egzekucyjne. Przypominamy, że jedną z takich należności trzeba uregulować do 25 października.

Obowiązkowa opłata do 25 dnia miesiąca

Mnogość rachunków, podatków oraz należnych za różne usługi opłat może nieco przytłaczać, dlatego dobrze ustawiać sobie odpowiednie przypomnienia i dotrzymywać terminów, ponieważ w przeciwnym wypadku można narazić się na kontrole, wezwania do uregulowania zaległości, a nawet postępowanie egzekucyjne. Jedną z takich opłat jest abonament RTV. Obowiązek jego uiszczania od dawna budzi kontrowersje wśród mieszkańców Polski.

Ostatnio problem ten nabrał na sile, ponieważ wielu ludzi argumentuje, że mimo posiadania odbiornika, nie korzysta z tradycyjnych kanałów telewizyjnych, a jedynie subskrybuje usługi strumieniowania, takie jak Netflix czy HBO Max. Mimo to obowiązujące przepisy są dość jednoznaczne: jeśli posiadasz odbiornik, musisz płacić abonament, niezależnie od tego, czy go używasz. To nie ma znaczenia, że nie oglądasz na nim stacji telewizyjnych ani nie słuchasz radia. 

Każdy, kto na swoim odbiorniku ma dostęp do kanałów publicznych nadawców, powinien abonament opłacać, a czas na uregulowanie tej daniny mija 25 dnia miesiąca. Oznacza to, że zostało kilka dnia w październiku, a później można się spotkać z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

800 plus już od stycznia. Nie każdy otrzyma tyle pieniędzy na dziecko Co zrobić, żeby otrzymać wyższą emeryturę? Od tego zależy wysokość przelewu z ZUS

Poważne konsekwencje niepłacenia abonamentu RTV

Faktycznie Poczta Polska nie pozostawia złudzeń - kontrole, które potwierdzą, że ktoś nie płaci, przynoszą tej osobie sporo problemów. Interia podaje tu szczegółowe dane - tylko w pierwszej połowie 2023 roku Poczta Polska wystarała się o to, aby wszcząć postępowania egzekucyjne wobec niemal 6 tysięcy osób, które nie regulowały opłat. Za niepłacenie abonamentu RTV grozi wysoka kara, a do tego można również zostać pociągniętym do spłaty zaległych należności, co w efekcie potrafi dać bardzo dużą sumę do zapłaty.

Serwis biznes.interia.pl podkreśla, że w kadrach Poczty Polskiej są specjalni kontrolerzy, którzy zajmują się sprawdzanie, czy obowiązkowa opłata jest odprowadzana. W dodatku powinność płacenia tego abonamentu dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i instytucji, więc np. szkoły również są zobowiązane do regulowania należności, jeśli posiadają odbiorniki. Interia podkreśla, że sama Poczta Polska wskazała, iż to właśnie przedsiębiorstwa i zakłady pracy częściej są poddawane kontroli. Nie unikają jej jednak również osoby fizyczne.

Wysokie kary i ryzyko postępowania egzekucyjnego

Kto z niepłacących jest najbardziej narażony nie tylko na karę w postaci wielokrotności abonamentu, ale także na postępowanie egzekucyjne? Portal Wirtualne Media podkreśla, że najwięcej ryzykują te osoby i instytucje, które kiedyś zarejestrowały telewizor lub radio, a następnie z czasem przestały płacić abonament. Dotyczy to osób, które zakończyły regulowanie należności bez przekazania odpowiednim organom informacji o tym, że na przykład sprzętu już nie posiadają, jak i tych, którzy po prostu wciąż korzystając z odbiornika, nie płacili abonamentu RTV.

Kary w przypadku uchylania się od obowiązku są spore. Osobie, która nie uiszcza opłat za posiadane urządzenia, grozi grzywna w wysokości 30-krotności stawki miesięcznej za jeden odbiornik. W przypadku braku wniesienia opłaty do 25 dnia miesiąca zweryfikowana przez Pocztę Polską osoba otrzyma upomnienie w formie listy, a wówczas ma na uregulowanie należności 7 dni, podaje Interia. W przypadku niedopełnienia obowiązku Poczta Polska skieruje pismo do fiskusa i sprawa trafi w ręce poborców podatkowych, którzy mają uprawnienia podobne do komorników. Wspomniane źródło deklaruje, że można zgłosić się do Poczty Polskiej z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty, gdy jest ono spore. W niektórych przypadkach istnieje również opcja umorzenia zadłużenia.