Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co zrobić, żeby otrzymać wyższą emeryturę? Od tego zależy wysokość przelewu z ZUS
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 22.10.2023 13:19

Co zrobić, żeby otrzymać wyższą emeryturę? Od tego zależy wysokość przelewu z ZUS

Logo ZUS, dziewczynka, pieniądze, gotówka
Henryk Borawski Wikimedia Commons - ZUS, BiznesInfo - kobieta

Emerytura to czas, kiedy po kilkudziesięciu latach aktywności zawodowej, Polacy idą na zasłużony odpoczynek. Niestety, przyszli emeryci często zastanawiają się, w jakiej wysokości zostanie im przyznane świadczenie, a także czy będą w stanie się z niego utrzymać. Jak podaje Business Insider, jest kilka sposobów na to, żeby udokumentować wpłatę składek na ZUS, zwiększając tym samym wysokość swojej emerytury.

Emerytura. Wysokość emerytur w Polsce

Wysokość emerytur w Polsce nadal nie napawa optymizmem, a wielu seniorów ma wręcz problem z zaspokojeniem swoich codziennych potrzeb. Serwis ciekaweliczby.pl podaje, że średnia emerytura wypłacana przez ZUS po waloryzacji w marcu br. wyniosła 3 311,61 zł brutto. Widząc, jak trudno w dzisiejszych czasach utrzymać się ze świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obecni trzydziestolatkowie oraz czterdziestolatkowie martwią się o swoją emeryturę w przyszłości.

800 plus tylko dla wybranej grupy Polaków? „Ja się na to nie zgadzam”

Emerytura. Od czego warto zacząć?

Business Insider wyjaśnia, że podstawą przydzielenia prawa do emerytury jest udokumentowanie tzw. okresów składkowych i nieskładkowych. Co więcej, wpływa to również na wysokość świadczenia emerytalnego. Osoby, które wkrótce zamierzają przejść na emeryturę powinny za wczasu podjąć pewne kroki. Serwis podaje, że należy zacząć od przygotowania odpowiednich dokumentów, takich jak np. dowód osobisty czy papiery potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń.

553 zł co miesiąc bez względu na wiek, trzeba złożyć wniosek. O tym dodatku mało kto wie.

Emerytura. Jak udokumentować okresy składkowe?

Business Insider wyjaśnia, że możemy to zrobić za pomocą świadectwa pracy, zaświadczeń od pracodawców czy legitymacji ubezpieczeniowej z wpisami o zatrudnieniu. Co zrobić w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnego z tych dokumentów? Wtedy należy dostarczyć do Zakładu inne papiery: umowę o pracę, legitymację służbową lub związków zawodowych czy pisma otrzymywane od pracodawcy.

Zeznania świadków

Jak podaje serwis, w wyjątkowych sytuacjach ZUS przyjmie jako dowód zatrudnienia również zeznania świadków. Należy mieć na uwadze, iż możliwe jest to m.in. wtedy, gdy dotyczy okresu zatrudnienia sprzed 15 listopada 1991 r.