Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zakaz handlu w niedzielę zniknie? Jasne stanowisko dużych sieci handlowych
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 22.10.2023 10:39

Zakaz handlu w niedzielę zniknie? Jasne stanowisko dużych sieci handlowych

Zakupy, market, ludzie na zakupach, owoce
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kilka dni po wyborach politycy opozycji chętnie komentują plany realizacji konkretnych obietnic. W sprawie likwidacji zakazu handlu w niedzielę głos zabrała wiceszefowa Platformy Obywatelskiej. Teraz wypowiedziały się podmioty, których ta sprawa bezpośrednio dotyczy - duże sieci handlowe.

Małgorzata Kidawa-Błońska o likwidacji handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele to temat, który dzieli polskie społeczeństwo. 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca handel w siódmy dzień tygodnia, a przepisy były w kolejnych latach zaostrzane. W 2023 roku prawo przewidziało tylko 7 niedziel handlowych

Przed wyborami, politycy opozycyjnych ugrupowań, które zdobyły większość parlamentarną w wyborach do Sejmu, często wypowiadali się na temat zniesienia tego zakazu. Po wyborach głos zabrała wiceszefowa PO. - Polacy chcą, żeby sklepy w niedzielę były otwarte - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska będąca gościem Bogdana Rymanowskiego na antenie Radia Zet. - Ważne, by pracownik, który pracuje w sieci handlowej, mógł mieć co którąś niedzielę wolną. Wszystko zależy od organizacji pracy. Dla konsumentów ważne, by sklep był otwarty, dla pracowników, by byli godnie wynagradzani i mieli czas dla rodzin - wyjaśniła Kidawa-Błońska. 

Co na temat zniesienia zakazu handlu myślą przedstawiciele dużych sieci handlowych?

Dodatek węglowy w 2023 roku? Jest decyzja rządu

Przedstawiciele Lidla i Kauflandu o zniesieniu zakazu handlu

„Fakt” porozmawiał na temat zniesienia zakazu handlu w niedziele z przedstawicielami największych sieci handlowych w Polsce. - Niemniej z punktu widzenia biznesu bardzo istotne jest równe prawo dla prowadzenia działalności handlowej przez różne sieci - aby zasady otwarcia sklepów w niedziele były takie same i równe dla wszystkich podmiotów obecnych w handlu detalicznym. W tym momencie na rynku obecnych jest kilka modeli, które pozwalają na różne zasady otwarcia w te dni - powiedziała rzeczniczka sieci Lidl Polska Aleksandra Robaszkiewicz.

Dziennik poprosił o udzielenie komentarza również sieć Kaufland. - Z reguły nie komentujemy dyskusji politycznych, co dotyczy także doniesień związanych z ewentualnym zniesieniem zakazu handlu w niedziele - wyjaśniła Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska. - Możemy zapewnić, że jako sieć w pełni respektujemy i dostosowujemy się do przepisów prawa obowiązujących branżę handlową, co będziemy czynić także w kontekście przyszłych zmian prawnych - dodała.

553 zł co miesiąc bez względu na wiek, trzeba złożyć wniosek. O tym dodatku mało kto wie.

Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony?

Zmiana obecnych przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele była tematem kampanii wyborczych każdej z demokratycznych partii opozycyjnych. Koalicja Obywatelska zapowiadała, że po objęciu władzy zniesie zakaz handlu w niedziele, w zamian oferując dwa wolne weekendy w miesiącu dla pracowników sklepów oraz wyższe wynagrodzenie za pracę w te dni. Trzecia Droga zapowiedziała wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Natomiast Lewica proponowała 2,5-krotnie wyższe wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta oraz co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu dla tych, którzy pracują w niedziele.

Źródło: fakt.pl, wp.pl, o2.pl.