COVID-19 uderza w zdrowie psychiczne obywateli
Piqsels
Autor Maria Glinka - 30 Listopada 2020

W miesiąc więcej ofiar niż przez cały rok na COVID-19. Fala idzie od wschodu, nie oszczędzi też Polski

Pandemia COVID-19 to nie jedyne zjawisko, które zaostrza kurs. W Japonii odnotowano w tym roku porażającą liczbę samobójstw. W ciągu miesiąca było ich więcej niż zgonów z powodu zakażenia koronawirusem w rok. Coraz częściej na życie targają się kobiety, a z problemami natury psychicznej borykają się dzieci. Eksperci ostrzegają, że problem ten może dotknąć także obywateli innych państw, a w Japonii konieczna jest fundamentalna zmiana społeczna.

COVID-19 zbiera pokaźne żniwo

Wraz z falą pandemii COVID-19 Japonię zalała także fala samobójstw. Najbardziej niepokojąca sytuacja miała miejsce w październiku, kiedy liczba osób odbierających sobie życie drastycznie wzrosła.

Olbrzymie zmiany w przepisach drogowych. Piesi z zakazem używania telefonówOlbrzymie zmiany w przepisach drogowych. Piesi z zakazem używania telefonówCzytaj dalej

Kolejne miesiące w izolacji w związku z COVID-19 sprawiają, że pogłębia się bezrobocie i problemy finansowe. Nie wszyscy są w stanie poradzić sobie z tą niecodzienną, bardzo trudną, przede wszystkim przez obciążenie psychiczne sytuacją.

"Gazeta Wyborcza" donosi, że w ubiegłym miesiącu samobójstwo popełniło w Japonii 2,2 tys. osób. Zgodnie z rządowymi statystykami to o 200 ofiar więcej niż przez cały rok z powodu COVID-19.

- Przecież u nas nawet nie było lockdownu, a wpływ COVID-19 w porównaniu z innymi krajami był minimalny. A jednak widzimy wyraźny wzrost liczby samobójstw - oznajmił cytowany w CNN Michiko Ueda, profesor z Waseda University w Tokio.

Jest nowy hit sprzedażowy w naszym kraju. Wysyp ofert po wpisie Ministerstwa ZdrowiaJest nowy hit sprzedażowy w naszym kraju. Wysyp ofert po wpisie Ministerstwa ZdrowiaCzytaj dalej

Zdaniem eksperta inne państwa z dużo ostrzejszymi restrykcjami również mogą borykać się z tym problemem. - To sugeruje, że inne kraje mogą mieć taki sam albo nawet większy wzrost liczby samobójstw w przyszłości - ocenił profesor. Walka o zdrowie publiczne odbija się zatem na zdrowiu psychicznym obywateli.

COVID-19 tylko spotęgował bardzo niepokojące zjawisko

Japonia od lat mierzy się z problemem samobójstw i regularnie publikuje dane w tym zakresie. Z podsumowania sporządzonego przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że w 2016 r. w Japonii samobójstwo popełniło statystycznie 18,5 osoby na 100 tys. obywateli. Cztery lata temu średnia światowa tego niepokojącego zjawiska wynosiła 10,6 osoby na 100 tys. mieszkańców.

WHO upatruje przyczyn tak dużej skali samobójstw w długich godzinach pracy, presji na osiągnięcia szkolne, społecznej izolacji i tabu kulturowym w zakresie kondycji psychicznej. Pandemia COVID-19, w trakcie której najskuteczniejszą formą walki jest izolacja, tylko pogłębiła problemy obywateli Japonii.

Policjanci coraz częściej otrzymują wezwania do sklepów. Skala przestępstw rośnie właściwie z dnia na dzieńPolicjanci coraz częściej otrzymują wezwania do sklepów. Skala przestępstw rośnie właściwie z dnia na dzieńCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Kobiety i dzieci największymi ofiarami pandemii COVID-19

Mimo że wysokie wskaźniki utrzymują się od dłuższego czasu to ostatnia dekada i pandemia COVID-19 przyniosły zmianę w zakresie samobójstw. Wśród samobójców w Japonii jest dość dużo kobiet - w październiku liczba ta wzrosła o 83 proc. względem analogicznego miesiąca w 2019 r. U mężczyzn zaobserwowano znacznie mniejszy wzrost (o 22 proc.).

Dlaczego? "Gazeta Wyborcza" przypomina, że to kobiety podejmują aktywności zawodowe w sektorach, w których dochodzi do redukcji zatrudnienia z uwagi na dotkliwe skutki COVID-19: w hotelarstwie, gastronomii czy handlu. A pogorszenie sytuacji materialnej przełożyło się na problemy natury psychicznej.

Media: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnościąMedia: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnościąCzytaj dalej

Trudności na rynku pracy to nie jedyna przyczyna wzrostu liczby samobójstw wśród kobiet. COVID-19 sprawił, że to właśnie kobiety mają zdecydowanie więcej obowiązków domowych i to zazwyczaj na nich ciąży opieka nad zdalnie uczącymi się dziećmi.

Po COVID-19 także Polskę i świat może czekać los Japonii

Sondaż międzynarodowej organizacji pozarządowej CARE wskazuje, że nie tylko w Japonii kobiety najbardziej odczuwają skutki COVID-19. W skali świata aż 27 proc. uskarża się na słabą kondycję psychiczną, co jest związane z pandemią. Ten problem dotyczy zaledwie 10 proc. mężczyzn na całym świecie.

Równie niepokojący jest wzrost odsetka samobójstw wśród dzieci. Japonia jest jedynym krajem G7, w którym to właśnie samobójstwo jest główną przyczyną zgonów między 15. a 39. rokiem życia. Pandemia COVID-19 sprawiła, że problemy się tylko nasiliły, a po telefon zaufania sięgają nawet pięciolatki.

Może zadzwoni sanepid, a może oszust. Pan Władysław trafił na drugą opcję i stracił 17 tys. złMoże zadzwoni sanepid, a może oszust. Pan Władysław trafił na drugą opcję i stracił 17 tys. złCzytaj dalej

- Ludzie wstydzą się depresji, lęku, poczucia osamotnienia. Nie mówią o tym, nie rozmawiają nawet z przyjaciółmi. Wstydzą się okazać słabość, co oznacza, że często zbyt późno zwracają się po pomoc - tłumaczył profesor. Eksperci są przekonani, że w celu obniżenia liczby samobójstw niezbędna jest zmiana społeczna. Tym bardziej, że japońscy wirusolodzy ostrzegają przed zimową falą COVID-19.

Niestety, los Japonii jest tym bardziej niepokojący dla Polaków za sprawą ogromnego odsetka samobójstw także w naszym kraju. Wśród państw Europy Polska lideruje pod względem liczby samobójstw na 100 tys. mieszkańców. Według danych WHO z 2015 roku, na wspomnianą liczbę przypadało 32,5 samobójców.

Jeszcze bardziej mrozić krew w żyłach może badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2019 roku. Wynika bowiem z niego, że w Europie Polska jest na drugim miejscu pod względem samobójstw wśród dzieci - wyprzedzili nas tylko Niemcy, dystansując się o 13 ofiar wśród nieletnich więcej (209 w Polsce do 224 w Niemczech). Problem jest więc naprawdę poważny, zagrożenie jak najbardziej realne i może dotyczyć osób nawet z naszego najbliższego otoczenia, a biorąc pod uwagę fakt, jak emocjonalnie reagujemy na pogarszające się przez pandemię warunki, trudno o optymizm.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. NBP wydało pilny komunikat. Chodzi też o twoje pieniądze
  5. Wpadka przy dowodach osobistych. Też możesz mieć taki z wadą
  6. 308 nowych aut dla rządu. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
  7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News