Bułgaria notuje rekordową liczbę zgonów z powodu koronawirusa
Wikimedia/deensel
Autor Radosław Święcki - 22 Listopada 2020

Tam jest gorzej niż w Polsce. Jeden europejski kraj bije rekordy umieralności na COVID-19

Co prawda liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach w naszym kraju nieco spadła, niepokoi nas jednak rekordowa liczba zgonów. Jest jednak europejski kraj, w którym sytuacja na tym tle wygląda gorzej, choć liczba samych zakażeń nie jest rekordowo wysoka. W ocenie ekspertów świadczy to o tym, że system ochrony zdrowia znalazł się w zapaści.

Bułgaria z rekordami zgonów

Liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie wyhamowała. O ile na początku listopada padł rekord ponad 27 tys. zachorowań, to w minionym tygodniu notowano ok. 20 – 24 tys. zakażeń dziennie (dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 18,5 tys. przypadków, niemniej jednak dane w weekend zazwyczaj są niższe). Spadek zakażeń przykryła jednak informacja o rekordowej, bo wynoszącej ponad 600 liczbie zgonów przez co wylądowaliśmy niestety w czołówce unijnej, jeśli chodzi o dane dotyczące umieralności na COVID-19.

Jest jednak kraj, w którym sytuacja wygląda pod tym kątem gorzej niż w naszym kraju. Chodzi o Bułgarię, która jak podaje za portalami Mediapool i Sega Polska Agencja Prasowa w kończącym się tygodniu znalazła się na pierwszym miejscu zarówno w Unii Europejskiej jak i na świecie pod względem liczby zmarłych na koronawiursa na 1 mln mieszkańców.

W mijającym tygodniu w liczącej 7 mln mieszkańców Bułgarii liczba zgonów spowodowanych wirusem nie spadła poniżej 100 na dobę. W środę poinformowano aż o 159 zmarłych, zaś w sobotę było ich zaledwie 30 mniej. To tak, jakby w Polsce zachorowało ok. 700 osób dziennie.

Media zauważają, że jest to bardzo niepokojący wskaźnik zważywszy na fakt, że liczba zakażeń od początku pandemii na poziomie 120 tys. (ostatniej doby odnotowano blisko 4 tys.) nie plasuje Bułgarii w czołówce unijnej jak i światowej, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa. - Skłania to wielu ekspertów do wniosku, że system zdrowotny znajduje się w zapaści i nie jest w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym" – podaje za portalem Mediapool Polska Agencja Prasowa.

NFZ przeprowadza masowe kontrole. Dzwonią i udają, a potem nakładają karyNFZ przeprowadza masowe kontrole. Dzwonią i udają, a potem nakładają karyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Czy Polacy otrzymają rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo się wykręcaCzy Polacy otrzymają rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo się wykręcaCzytaj dalej

Łączna liczba zgonów od początku pandemii w Bułgarii to 2820.

Bułgaria jak wskazuje Polska Agencja Prasowa znajduje się również na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby przeprowadzonych testów (906 tys. od marca), których większość opłacana jest przez pacjentów. Odpowiednik naszego szefa Sanepidu Angeł Kunczew sprzeciwił się kilka dni temu masowemu testowaniu ludności jak to ma miejsce na Słowacji. Zdaniem Kunczewa dałoby tylko tymczasowy obraz sytuacji, który po kilku dniach zmieniłby się, a na dodatek jest zbyt kosztowny.

Aktualnie w bułgarskich szpitalach hospitalizowanych w związku z koronawirusem jest blisko 1 tys. pacjentów. W kraju tym występuje jednak podobny jak w Polsce problem, iż wielu osób podejrzewających zakażenia nie zgłasza się do lekarza. Z przywołanych przez PAP szacunków prof. Nikołaja Witanowa, matematyka Krajowego Sztabu Operacyjnego realnie zakażonych w Bułgarii może być nawet czterokrotnie więcej osób niż podają to oficjalne dane.

Władze Bułgarii nie chcą lockdownu

Z kolei z przytoczonych przez socjologa Cwetozara Tomowa danych Krajowego Instytutu Statystycznego jasno wynika, że liczba zgonów w tym roku wyraźnie przewyższa tą ubiegłoroczną. Tylko w pierwszym tygodniu listopada umierało 454 osób dziennie. To o 53 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W 2019 roku przeciętnie umierało w Bułgarii niespełna 300 osób dziennie.

Socjolog apeluje do bułgarskich władz o podjęcie bardziej restrykcyjnych kroków mających na celu ograniczenie epidemii koronawirusa. Tymczasem według premiera Bojko Borisowa lockdown jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego narodu, zaś gospodarka powinna normalnie pracować. Stanowisko to szef bułgarskiego rządu przedstawił podczas wczorajszej wizyty w jednym z zakładów przemysłowych w okolicach Samokowa na północ od stolicy kraju.

Podobne podejście prezentuje mer Sofii Jordanka Fandykowa, która poinformowała, że w grudniu odbędą się bożonarodzeniowe kiermasze, z których w związku z pandemią zrezygnowały w tym roku takie kraje jak Niemcy czy Austria.

Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewałoIle się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewałoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News