Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Chwila nieuwagi i możesz stracić wszystkie oszczędności. Uważaj na tego e-maila
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.07.2023 10:20

Chwila nieuwagi i możesz stracić wszystkie oszczędności. Uważaj na tego e-maila

telefon-wiadomość-oszuści-SMS-smartfon-iberion
Biznesinfo

Internetowi oszuści masowo podszywają się pod znane firmy czy instytucje i wykorzystując ich wizerunek, zwracają się do klientów z różnymi “pilnymi” wiadomościami. Często informują w nich o konieczności dopłaty, wprowadzeniu jakichś nowych zasad, pozostawionej paczce itp. Zawsze w takich wiadomościach znajdziemy link, który prowadzi nas do fałszywej strony internetowej. To za jej pośrednictwem złodzieje wyłudzają nasze dane. Obecnie żniwa zbiera oszustwo wykorzystujące wizerunek Allegro – informuje portal Niebezpiecznik.

Dostałeś podejrzany e-mail od Allegro? Zachowaj czujność

Na skrzynki e-mailowe Polaków właśnie rozsyłana jest fałszywa wiadomość, w której przestępcy podszywają się pod Allegro. Wiadomość pod pretekstem “aktualizacji regulaminu” nakłania do kliknięcia w link, który prowadzi do fałszywej strony logowania – czytamy na portalu Niebezpiecznik. Okazuje się, że z powodu wykradzionych z różnych serwisów internetowych baz danych (i/lub skrzynek pocztowych), oszuści mogą posługiwać się prawdziwymi danymi swojej ofiary np. numerem telefonu, imieniem i nazwiskiem. To sprawia, że e-mail wygląda bardziej wiarygodnie.

Chwila nieuwagi i oszuści mają dostęp do Twojej karty płatniczej

Samo kliknięcie w link nie powoduje, że oszuści zyskają dostęp do Twoich pieniędzy. Tak się jednak stanie, jeśli wprowadzisz dane logowania, a w kolejnym etapie również numer swojej karty płatniczej – przestępcy proszą o ich podanie za pośrednictwem fałszywej strony internetowej. Pod żadnym pozorem nie wypełniaj tych formularzy!

W przypadku jednak, gdy wpiszesz tam swoje dane logowania do konta na Allegro, powinieneś jak najszybciej je zmienić i skontaktować się z pomocą techniczną wspomnianej platformy. Jeśli natomiast podałeś też numer swojej karty płatniczej, musisz ją zastrzec, dzwoniąc na infolinię swojego banku (takie infolinie działają 24/7).

Co robić, gdy bankomat „zje” kartę? To może się zdarzyć każdemu z nas.

Zwróć uwagę na adres e-mail

Nawet jeśli w wiadomości zobaczysz logo Allegro i swoje dane takie jak imię i nazwisko, to nie ulegaj pierwszemu wrażeniu, że to prawdziwy e-mail. Zwróć uwagę na adres, z którego przyszła wiadomość – jest on widoczny nad treścią e-maila. Nazwa “mailgun” znajdująca się w adresie nadawcy od razu powinna wzbudzić Twoją czujność. Absolutnie nie odpowiadaj na taką wiadomość, możesz ją jednak zachować, by zgłosić się do administratorów platformy Allegro – taka informacja może być dla nich przydatna pod względem dbania o bezpieczeństwo użytkowników serwisu.