Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy ruszyli po dodatkowe pieniądze. W niecałe trzy dni złożyli już kilkaset tysięcy wniosków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.07.2023 07:34

Polacy ruszyli po dodatkowe pieniądze. W niecałe trzy dni złożyli już kilkaset tysięcy wniosków

kalendarz-pieniądze
Biznesinfo

Od soboty 1 lipca rodzice i opiekunowie prawni mogą zgłaszać się po dodatkowe 300 zł wypłacane w ramach programu „Dobry Start”. Wystarczyło zaledwie kilka dni, by do ZUS-u wpłynęły wnioski na 653,7 tys. dzieci – poinformowała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dla kogo świadczenie 300 plus?

Program „Dobry Start” jest skierowany do dzieci, które się uczą i:

  • mają od siedmiu do dwudziestu lat
  • lub są niepełnosprawne i nie ukończyły dwudziestu czterech lat.

Świadczenie w wys. 300 zł jest im przyznawane i wypłacane raz w roku przez ZUS na wniosek ich rodziców lub opiekunów prawnych. Wśród uprawnionych nie ma studentów oraz dzieci uczących się w tzw. zerówkach. Co ważne, wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Świadczenie 300+, podobnie jak 500+, jest przyznawane bez względu na wysokość zarobków rodziców.

Zamieszanie wokół 500 plus. Jakie kwoty są obecnie przelewane, kiedy świadczenie urośnie do 800 zł.

Do ZUS-u wpłynęło już kilkaset tysięcy wniosków

Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o „Dobry Start” na 653,7 tys. dzieci. Te osoby, które złożą wnioski do końca sierpnia, będą mogły liczyć na wypłatę 300 plus nie do później niż do 30 września – powiedziała na łamach Polskiej Agencji Prasowej minister Marlena Maląg. W 2022 roku świadczenie 300 plus trafiło do 4,6 mln dzieci w łącznej kwocie ponad 1,3 mld zł.

Składanie wniosków jest możliwe tylko drogą elektroniczną poprzez: aplikację mZUS, profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia czy bankowość elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mają czas do końca listopada na dostarczenie do ZUS-u wypełnionego formularza. Złożenie wniosku po 30 listopada jest możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności właśnie po tym terminie.

ZUS przekonuje: złożenie wniosku jest bardzo proste

Formularz dotyczący świadczenia 300 plus nie jest skomplikowany – rodzic/opiekun prawny musi w nim zamieścić dane swoje i dziecka, numer konta bankowego i aktualny adres szkoły. Przed wysłaniem wniosku dobrze jest przejrzeć go ponownie i sprawdzić, czy aby na pewno wpisaliśmy wszystko poprawnie.