Ceny paliw utrzymują się na tym samym poziomie
IADE-Michoko / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Stycznia 2020

Marże na stacjach benzynowych ostro w górę. Ceny paliw zaskakują

Ceny paliw w kończącym się tygodniu pozostały na tym samym poziomie. I to pomimo spadku cen hurtowych. Dzięki temu stacje paliwowe podnoszą marże detaliczne - podaje portal bankier.pl.

Ceny paliw praktycznie bez zmian

W tym tygodniu ceny paliw nie zmieniły się. Z danych BM Reflex wynika, że średnia cena benzyny Pb95 wynosi 4,96 zł za litr. Obniżka względem poprzedniego tygodnia jest zatem kosmetyczna - zaledwie o grosz. Natomiast olej napędowy kosztuje 5,17 zł za litr - jego cena jest niższa o dwa grosze względem poprzedniego tygodnia.

Zmniejszyła się także przeciętna cena autogazu. I tu spadek jest minimalny (o 1 grosz). Za litr LPG zapłacimy 2,39 zł. Warto podkreślić, że ceny paliw na poszczególnych stacjach mogą się od siebie trochę różnić. W niektórych miejscach te różnice mogą wynieść nawet kilkadziesiąt groszy - podaje bankier.pl.

Już za tydzień 2 miliony osób będzie płacić więcej o 100 złotych. Podwyżka nie do uniknięciaJuż za tydzień 2 miliony osób będzie płacić więcej o 100 złotych. Podwyżka nie do uniknięciaCzytaj dalej

W hurcie taniej

W dalszym ciągu obniżają się hurtowe ceny paliw. Jeszcze w piątek PKN Orlen sprzedawał benzynę Pb95 w cenie 3878 zł/m3. Łącznie z VAT to ok. 4,77 zł za litr, a więc o 9 groszy mniej niż na koniec 2019 roku. Pomimo tego ceny paliw na stacjach nie zmieniają się. W efekcie marża detaliczna zanotowała wzrost do 19 groszy na litrze. Ale to i tak mniej od średniej w wysokości 25 groszy za litr.

ON z najwyższym wynikiem od roku

Jak podaje portal, cena hurtowa oleju napędowego wynosi 3934 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,84 zł za litr. To obniżka o 35 groszy, podczas gdy średnia cena detaliczna spadła zaledwie o 5 groszy na litrze. W konsekwencji marże detalistów poszły ostro w górę. Aktualnie implikowana marża na olej napędowy to 33 grosze za litr - to najwyższy wynik od roku.

W ostatnich miesiącach marże stacji paliwowych na sprzedaży oleju napędowego kręciły się wokół zera. Wygląda na to, że teraz detaliści “odkuwają” się i nie obniżają stawek pomimo dużych obniżek cen hurtowych.

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus
Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News