Ceny paliw utrzymują się na tym samym poziomie
IADE-Michoko / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Stycznia 2020

Marże na stacjach benzynowych ostro w górę. Ceny paliw zaskakują

Ceny paliw w kończącym się tygodniu pozostały na tym samym poziomie. I to pomimo spadku cen hurtowych. Dzięki temu stacje paliwowe podnoszą marże detaliczne - podaje portal bankier.pl.

Ceny paliw praktycznie bez zmian

W tym tygodniu ceny paliw nie zmieniły się. Z danych BM Reflex wynika, że średnia cena benzyny Pb95 wynosi 4,96 zł za litr. Obniżka względem poprzedniego tygodnia jest zatem kosmetyczna - zaledwie o grosz. Natomiast olej napędowy kosztuje 5,17 zł za litr - jego cena jest niższa o dwa grosze względem poprzedniego tygodnia.

Zmniejszyła się także przeciętna cena autogazu. I tu spadek jest minimalny (o 1 grosz). Za litr LPG zapłacimy 2,39 zł. Warto podkreślić, że ceny paliw na poszczególnych stacjach mogą się od siebie trochę różnić. W niektórych miejscach te różnice mogą wynieść nawet kilkadziesiąt groszy - podaje bankier.pl.

W hurcie taniej

W dalszym ciągu obniżają się hurtowe ceny paliw. Jeszcze w piątek PKN Orlen sprzedawał benzynę Pb95 w cenie 3878 zł/m3. Łącznie z VAT to ok. 4,77 zł za litr, a więc o 9 groszy mniej niż na koniec 2019 roku. Pomimo tego ceny paliw na stacjach nie zmieniają się. W efekcie marża detaliczna zanotowała wzrost do 19 groszy na litrze. Ale to i tak mniej od średniej w wysokości 25 groszy za litr.

ON z najwyższym wynikiem od roku

Jak podaje portal, cena hurtowa oleju napędowego wynosi 3934 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,84 zł za litr. To obniżka o 35 groszy, podczas gdy średnia cena detaliczna spadła zaledwie o 5 groszy na litrze. W konsekwencji marże detalistów poszły ostro w górę. Aktualnie implikowana marża na olej napędowy to 33 grosze za litr - to najwyższy wynik od roku.

W ostatnich miesiącach marże stacji paliwowych na sprzedaży oleju napędowego kręciły się wokół zera. Wygląda na to, że teraz detaliści “odkuwają” się i nie obniżają stawek pomimo dużych obniżek cen hurtowych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News