BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ceny energii zbyt ostro poszły w górę, czy będą rekompensaty?

13 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Samorządowcy stracili cierpliwość do tematu podwyżek prądu. Oczekują od rządu obiecanej przez ministra energii rekompensaty za ceny prądu. Wystosowali w tej sprawie list do rządu.

List Związku Miast Polskich dotyczy drastycznych wzrostów cen energii, jakie miały miejsce na przełomie 2018 i 2019 roku. Wtedy minister Krzysztof Tchórzewski deklarował wówczas, że rząd zajmie się podwyżkami energii i samorządy nie będą musiały płacić więcej za energię. Jak twierdzą samorządowcy, tak się jednak nie stało, co zmusza ich do nacisków na rząd, aby spełnił daną obietnicę - wpisze "wirtualna polska". 

Ile samorządy muszą płacić? 

Podpisani pod listem między innymi radni Bydgoszczy, informują w liście, że ich koszta za energię od stycznia do marca 2019 r. wzrosły o 8,5 mln zł względem tego samego okresu w roku poprzednim. Miasto rozpisało także nowy przetarg na dostawy energii, ale koszty i tak są o 77% wyższe. To wszystko nie zgadza się z tym, co obiecał minister Tchórzewski - mówią samorządowcy. Domagają się także połowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu ws. cen prądu. 

Będą rekompensaty? 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski domaga się, aby Ministerstwo Energii poniosło koszty podwyżek cen prądu, skoro pomimo obietnicy nie potrafiło ich zatrzymać. Jeżeli rząd zamierza wywiązywać się ze swoich obietnic i nie chce kłamać, to powinien przewidzieć rekompensaty dla samorządów i na to czekamy - powiedział prezydent stolicy, co cytuje "wirtualna polska". 

Co z rządowym programem? 

Włodarze polskich miast kompletują dane na temat zużycia energii poszczególnych powiatów na terenie całego kraju i kosztów, jakie musiały ponieść, w związku z używaniem energii. Wszysktie dane chcą przestawić stronie rządowej, bowiem według samorządowców, w Ministerstwie Energii nikt się tym nie zajmuje. Według portalu "wirtualna polska" miało miejsce tylko jedno spotkanie w ministerialnych urzęników w kwestii cen prądu, które miało miejsce 12 kwietnia. Od tamtego czasu nie wydarzyło się nic, co mogłoby zwiastować zajęcie się sprawą przez Ministerstwo Energii. 

Kasper Starużyk

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >