BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ceny energii zbyt ostro poszły w górę, czy będą rekompensaty?

13 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Samorządowcy stracili cierpliwość do tematu podwyżek prądu. Oczekują od rządu obiecanej przez ministra energii rekompensaty za ceny prądu. Wystosowali w tej sprawie list do rządu.

List Związku Miast Polskich dotyczy drastycznych wzrostów cen energii, jakie miały miejsce na przełomie 2018 i 2019 roku. Wtedy minister Krzysztof Tchórzewski deklarował wówczas, że rząd zajmie się podwyżkami energii i samorządy nie będą musiały płacić więcej za energię. Jak twierdzą samorządowcy, tak się jednak nie stało, co zmusza ich do nacisków na rząd, aby spełnił daną obietnicę - wpisze "wirtualna polska". 

Ile samorządy muszą płacić? 

Podpisani pod listem między innymi radni Bydgoszczy, informują w liście, że ich koszta za energię od stycznia do marca 2019 r. wzrosły o 8,5 mln zł względem tego samego okresu w roku poprzednim. Miasto rozpisało także nowy przetarg na dostawy energii, ale koszty i tak są o 77% wyższe. To wszystko nie zgadza się z tym, co obiecał minister Tchórzewski - mówią samorządowcy. Domagają się także połowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu ws. cen prądu. 

Będą rekompensaty? 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski domaga się, aby Ministerstwo Energii poniosło koszty podwyżek cen prądu, skoro pomimo obietnicy nie potrafiło ich zatrzymać. Jeżeli rząd zamierza wywiązywać się ze swoich obietnic i nie chce kłamać, to powinien przewidzieć rekompensaty dla samorządów i na to czekamy - powiedział prezydent stolicy, co cytuje "wirtualna polska". 

Co z rządowym programem? 

Włodarze polskich miast kompletują dane na temat zużycia energii poszczególnych powiatów na terenie całego kraju i kosztów, jakie musiały ponieść, w związku z używaniem energii. Wszysktie dane chcą przestawić stronie rządowej, bowiem według samorządowców, w Ministerstwie Energii nikt się tym nie zajmuje. Według portalu "wirtualna polska" miało miejsce tylko jedno spotkanie w ministerialnych urzęników w kwestii cen prądu, które miało miejsce 12 kwietnia. Od tamtego czasu nie wydarzyło się nic, co mogłoby zwiastować zajęcie się sprawą przez Ministerstwo Energii. 

Kasper Starużyk

Tagi:

prądceny energii

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >