Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wszystko jasne, jest decyzja ws. budżetu UE. Polska postawiła na jedno
Maria Glinka
Maria Glinka 10.12.2020 01:00

Wszystko jasne, jest decyzja ws. budżetu UE. Polska postawiła na jedno

pilne weto budżet
biznesinfo.pl

Budżet jednak bez weta

Po wielu tygodniach sporu przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie budżetu. Do przełomu doszło pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

Mamy porozumienie w sprawie budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy przejść do procesów implementacji i odbudowy naszych gospodarek ”, czytamy we wpisie szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela na Twitterze.

Głos w tej sprawie zabrała także przewodnicząca Komisji Europejskiej. „Europa idzie do przodu! Porozumienie Rady Europejskiej w sprawie następnego budżetu UE i funduszu odbudowy. 1,8 biliona euro na wsparcie naszego ożywienia i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej UE ”, czytamy na Twitterze szefowej KE.

Osiągnięcie porozumienia w sprawie budżetu oznacza, że Polska nie sięgnęła po weto.

Mechanizm „pieniądze za praworządność” podtrzymany. Szczegóły porozumienia ws. budżetu

Z przekazu Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN w Brukseli, wynika, że kształt rozporządzenia o powiązaniu funduszy z praworządnością pozostał bez zmian. To właśnie ten dokument nie zyskał aprobaty władz Polski i Węgier. Jeszcze kilka dni temu rządzący deklarowali, że zawetują budżet jeżeli zostanie podtrzymana koncepcja „pieniądze za praworządność”.

Unijni dyplomaci przekazali, że wszystkie zapisy dotyczące porozumienia zostały podtrzymane - nie zmieniono procedur decyzyjnych ani kwot wsparcia, które otrzymają poszczególne państwa członkowskie UE w ramach wieloletniego budżetu i Funduszu Odbudowy. Przywódcy zdecydowali się na dodanie do rozporządzenia zapisów, które dookreślają pojęcie praworządności.

W trakcie szczytu w Brukseli uzgodniono, że rozporządzenie w spawie powiązania środków z praworządnością zostanie przesłane do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dopiero po wydaniu opinii przez ETS Komisja Europejska będzie mogła podejmować stosowane kroki względem państw, które dopuszczą się łamania zasad państwa prawa.

Jednak procedura przekazania rozporządzenia do ETS nie wstrzymuje momentu przyjęcia dokumentu. Rozporządzenie będzie działać już od 1 stycznia 2021 r., co oznacza, że choć na działanie mechanizmów trzeba poczekać, to państwa naruszające praworządność nie pozostaną bezkarne.

Przedstawiciele unijni nie ukrywają, że powiązanie wypłat unijnych z przestrzeganiem reguł praworządności zostaje wprowadzone, aby chronić budżet UE.

Pierwsze głosy z polskiej sceny politycznej ws. budżetu

- Sukces wszystkich Polaków, sukces Europy Środkowej - oznajmił na antenie TVN24 wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. - Trzeba się koncentrować na walce o życie Polaków i aby jak najlepiej wykorzystać środki unijne - podsumował lider Porozumienia.

- Jest to prawdziwy sukces tego, z czym wszedł w te negocjacje premier Mateusz Morawiecki - skomentował w „Faktach po Faktach” wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Czy budżet UE będzie kolejną rysą na stosunkach wewnątrz koalicji rządowej? Zupełnie inną retorykę w sprawie budżetu prezentuje bowiem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem mechanizm „pieniądze za praworządność” oznacza ograniczanie suwerenności Polski. Politycy Solidarnej Polski głosili w ostatnich dniach hasło „ weto albo śmierć ”. O tym, jak koncepcję zawetowania budżetu UE oceniają zagraniczne media i amerykański specjalista informowaliśmy w innych artykułach.