biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Bez tych dokumentów możesz zapomnieć o kredycie. Bank nie daje taryfy ulgowej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.05.2025 13:13

Bez tych dokumentów możesz zapomnieć o kredycie. Bank nie daje taryfy ulgowej

podpisywanie dokumentu
Fot. Maximilianovich/Pixabay

Wzięcie kredytu gotówkowego jest dość prostym procesem, ale wiąże się z kilkoma kluczowymi formalnościami. Potencjalny kredytobiorca musi przede wszystkim przygotować odpowiednie dokumenty, które są niezbędne do otrzymania kredytu. O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas wnioskowania?

Takie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest udzielany na określoną kwotę  i określony czas, zapisany w umowie. To najprostszy rodzaj pożyczki i nie potrzeba zbyt wielu formalności, by ją uzyskać. Należy jednak pamiętać o kluczowych warunkach. To, czy otrzymamy kredyt, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wnioskodawca musi posiadać zdolność kredytową, czyli możliwość terminowego spłacania zobowiązania.

Niezwykle istotna jest też historia kredytowa. Jeśli planujemy w przyszłości starać się o kredyt, warto dbać o regularne spłacanie zobowiązań. Banki zwracają też uwagę na stabilność zatrudnienia. Do najbardziej wiarygodnych źródeł dochodu zalicza się umowa o pracę na czas nieokreślony oraz emerytura

Kolejną bardzo ważną kwestią jest wiek. Zwykle by zaciągnąć kredyt, należy mieć co najmniej 18 lub 21 lat, a maksymalny wiek zależy od okresu kredytowania i wynosi około 70-75 lat w momencie spłaty ostatniej raty. Są jednak banki, które udzielają kredytów osobom powyżej 75. roku życia.

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Pilne ostrzeżenie z GIS. Tych ryb nie jedz pod żadnym pozorem, już 5 osób trafiło do szpitala Działkowicze muszą o tym wiedzieć. Wielu ma ją na działce, a jest nielegalna. Posypią się mandaty

Bank może odrzucić wniosek o kredyt

Jeśli chcemy ubiegać się o kredyt gotówkowy, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Możemy zrobić to zarówno w placówce banku, jak i online. W przypadku wnioskowania za pośrednictwem internetu decyzja może zapaść nawet w kilka minut. Może jednak się zdarzyć, że bank poprosi nas o dodatkowe dokumenty.

payment-4334491_1280.jpg
Fot. rupixen/Pixabay

Należy mieć na uwadze, że nasz wniosek o udzielenie kredytu gotówkowego może zostać odrzucony. W takiej sytuacji należy sprawdzić, co było przyczyną takiej decyzji. Najczęściej jest to zbyt niska zdolność kredytowa, zbyt duża ilość aktualnych zobowiązań lub negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej.

Przed złożeniem wniosku powinniśmy przygotować odpowiednie dokumenty. Bez nich możemy zapomnieć o kredycie. Wszyscy przyszli kredytobiorcy powinni o tym wiedzieć, by usprawnić cały proces i przyspieszyć wydanie decyzji kredytowej.

ZOBACZ TAKŻE: Pilne ostrzeżenie z GIS. Tych ryb nie jedz pod żadnym pozorem, już 5 osób trafiło do szpitala

Bez tych dokumentów nie zaciągniesz kredytu

Zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji jest jednym z kluczowych elementów podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy. Najważniejszym dokumentem w tym przypadku jest oczywiście dowód osobisty, który potwierdzi tożsamość kredytobiorcy oraz obywatelstwo. Kredyty gotówkowe mogą być również oferowane osobom, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. W wielu przypadkach warunki są identyczne, ale konieczne może być przedstawienie dodatkowych dokumentów, takich jak karta pobytu lub paszport i zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu w Polsce.

W niektórych sytuacjach bank może poprosić także o dokumenty, które potwierdzą źródło dochodu kredytobiorcy. Ich rodzaj będzie zależał od formy zatrudnienia. Jeśli posiadamy umowę o pracę, potrzebne będzie zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - zeznania podatkowe, księga przychodów i rozchodów lub wyciągi z konta. Jeśli kredytobiorca to emeryt lub rencista, konieczne będzie okazanie się decyzją o przyznaniu świadczenia i ostatnie odcinki emerytalne. Jeśli chodzi o dochody z najmu, bank będzie potrzebował umowy najmu oraz wyciągów z konta potwierdzających wpływy.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: