BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Karty platnicze i pieniadze.

East News, Arkadiusz Ziolek

Coraz więcej banków w tarapatach. Przez pandemię mają dużo mniejsze możliwości działania

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Bankowość wciąż nie może pozbierać się przez pandemię koronawirusa. Obniżone stopy procentowe, ogromne ryzyko kredytowe oraz problemy klientów korporacyjnych to tylko część problemów sektora bankowego. Kto może mieć największe problemy ze sp

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak pandemia COVID-19 wpływa na sektor bankowy

  • Czemu ryzyko kredytowe jest tak wysokie

  • Czy klient biznesowy wpływa na bankowość

Bankowość w dobie pandemii

Deloitte w najnowszym raporcie podkreśla, że banki europejskie zwiększyły odpisy na ryzyko kredytowe ponad dwukrotnie w 2020 r. wobec danych z 2019 r. Polskie banki są w odrobinę lepszej sytuacji, bowiem rezerwy kredytowe zwiększyły o 50 proc. w skali rok do roku.

Eksperci Deloitte cytowani przez money.pl podkreślają, że "w najbliższym czasie należy spodziewać się wzmożonej sprzedaży portfeli kredytów przeterminowanych przez banki". W trzecim kwartale sytuacja się ustabilizowała, jednakże ryzyko wciąż pozostaje wysokie.

- Polskie banki w nieco mniejszym stopniu dokonywały odpisów ze względu na ryzyko kredytowe, niż największe banki w Europie. Uzasadnieniem takiego podejścia był lepszy od krajów Europy Zachodniej stan polskiej gospodarki - mówi Przemysław Szczygielski z Deloitte.

Ze wszystkich polskich banków najwięcej odpisów rezerw kredytowych dokonał Bank Pekao S.A. Tamtejszy wzrost ryzyka wyniósł 2/2 w skali rok do roku, natomiast średnia rynkowa była równa 1,5.

Okazuje się, że dla banków największego ryzyka nie stanowią kredytobiorcy indywidualni, a korporacyjni. Sektor bankowości uważa, że przez pandemię koronawirusa oraz zamknięcie gospodarki, firmy mogą mieć problem ze spłatą swoich zobowiązań. Ryzykowni są przede wszystkim przedsiębiorcy korzystający z rządowej pomocy. Pieniądze w przelewie z takiego źródła mogą pozbawić nas szansy otrzymania kredytu.

Bankowość i ryzyko kredytowe

- Dopiero, gdy ta pomoc się skończy, będzie można ocenić prawdziwą skalę problemów z regulowaniem spłaty kredytów przez polskie firmy. Są oczywiście branże, które są beneficjentami ostatnich miesięcy, jak chociażby e-commerce czy magazyny. Po drugiej stronie znajduje się inna część branży nieruchomości komercyjnych, na przykład hotele, galerie handlowe czy biura. I to one mogą mieć problem z uregulowaniem swoich należności kredytowych, szczególnie, gdy nie będą już objęte pomocą z Tarczy PFR - tłumaczy Marek Lusztyn, wiceprezes zarządu mBanku SA.

Niektóre podmioty mogą mieć problemy z płynnością finansową. Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej tłumaczy, że należy dokładnie przeanalizować każdą branżę i to, jakiej pomocy potrzebuje dany podmiot.

- W ubiegłym roku zawiązaliśmy znaczące rezerwy na potencjalne straty związane z COVID-19. Zatem zabezpieczyliśmy bank przed ewentualnymi konsekwencjami pandemii. Zakładamy, że zakończony z sukcesem program szczepień zbiegnie się w czasie z luzowaniem obostrzeń. Przykład Chin pokazuje, że w takiej sytuacji firmy mogą liczyć na efekt odroczonego popytu, co powinno znacznie poprawić ich sytuację. Nie zmienia to jednak faktu, że w najbliższym czasie biznes wciąż będzie odczuwał skutki pandemii COVID-19 - optymistycznie w przyszłość patrzy Marcin Gadomski, wiceprezes zarządu Pekao SA cytowany przez money.pl.

Międzynarodowe raporty oraz dane z polskiego rynku pokazują, że banki różnie podchodzą do ryzyka kredytowego. Paneliści konferencji pod patronatem Deloitte uważają, że w takiej sytuacji pomogłoby ujednolicenie wskaźników makroekonomicznych. Jednocześnie problemy przedsiębiorców mogą doprowadzić do tego, że banki będą zmuszone do uruchomienia kolejnych rezerw kredytowych.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >