BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Hipoteki z kosmicznym zainteresowaniem Polaków. Rekordowe zapotrzebowanie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

  • Czym różni się obecna sytuacja od zeszłorocznej

  • Na co muszą uważać tegoroczni kredytobiorcy

Fala kredytów hipotecznych

Pandemia koronawirusa odcisnęła ogromne piętno na sektorze finansowym i bankowym w Polsce. Jednymi z najbardziej poszkodowanych okazały się kredyty hipoteczne, których banki nie chciały przyznawać tak chętnie, jak dotychczas.

Wygląda na to, że zapaść kredytów hipotecznych dobiegła końca, a Polacy znów tłumnie ruszyli składać wnioski. Z danych Heritage Real Estate wynika, że w lutym tego roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi było o 17,1 proc. większe niż w analogicznym okresie rok temu.

Dane pokazują także, że wniosek złożyło 47,1 tys. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Dane BIK, na które powołuje się HRE wskazują, że to rekordowa ilość złożonych wniosków o kredyt hipoteczny od 2016 r., czyli od momentu publikowania takich liczb. Skąd taki trend wzrostowy?

Dużą rolę w tym wszystkim odgrywa polityka banków względem kredytobiorców hipotecznych. Na początku pandemii sektor bankowy zaostrzył podejście do przyznawania tak dużych zobowiązań: zwiększono wymagany wkład własny do nawet 30 proc., nie honorowano umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej jako dochodu i wprowadzono kategorię "branż zagrożonych".

Aktualnie banki, choć nie wszystkie, przyjmują pod swoje skrzydła osoby z niskim, 10 proc. wkładem własnym. Faktem jest, że oferują wówczas dodatkowe ubezpieczenia kredytów hipotecznych, jednakże własne "m" nie jest nieosiągalne. O kredyt hipoteczny starać się mogą także osoby zatrudnione na umowie zlecenie lub o dzieło, a działalność gospodarcza również nie jest wykluczona.

[EMBED-11]

Kredyty hipoteczne - teraz i kiedyś

"Dane NBP pokazują, że po epidemicznych podwyżkach marż praktycznie nie ma już śladu, czyli oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest niskie. Średnia marża nowych kredytów wynosi 2,6 proc. Przy rekordowo niskich stopach procentowych statystyczny nowy kredyt jest oprocentowany na zaledwie 2,8 proc. w skali roku. Rok temu na taki procent zakładaliśmy w bankach lokaty" - informuje HRE.

Na politykę banków wpływa także niezła sytuacja na rynku pracy i niezłe wyniki polskiej gospodarki. Wszystko wskazuje na to, że popyt na kredyty mieszkaniowe będzie wciąż rósł, a kiedy był najmniejszy?

Najbardziej popyt na kredyty hipoteczne spadł w okresie kwietnia i maja 2020 r. Wówczas zainteresowanie kredytami spadło o 25 proc. w skali rok do roku. Jednocześnie Polacy wnioskowali o wyższe kwoty kredytów hipotecznych. Średnio wnioskowaliśmy o 311,2 tys. zł kredytu hipotecznego, czyli 7 proc. więcej niż w 2020 r.

Eksperci radzą, aby nie zadłużać się do granic możliwości, bowiem pomimo rosnących wynagrodzeń i lepszych perspektyw, na horyzoncie wciąż pozostają niskie stopy procentowe. Rp.pl wskazuje, że na ten moment nic nie wskazuje na to, żeby były podniesione, jednakże prawdziwą rewolucją okaże się nowelizacja rekomendacji S.

Jest to zmiana, która sprawi, że kredyty hipoteczne staną się mniej ryzykowne. Banki będą zobowiązane do wprowadzenia oferty kredytu hipotecznego ze stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne świadczenie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Od 1 czerwca jest ono znacznie wyższe
Czytaj więcej >

Finanse

UOKiK bierze pod lupę producentów frytek i czipsów. Sprawdzi praktyki wobec dostawców
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >