Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bankomaty mogą zniknąć z ulic. Nowe przepisy wchodzą w życie za kilka dni
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.09.2023 20:46

Bankomaty mogą zniknąć z ulic. Nowe przepisy wchodzą w życie za kilka dni

pieniądze bankomat
(zdj. ilustracyjne) Zofia i Marek Bazak/East News

Bankomaty znikną z polskich miast? Od 23 września obowiązują nowe przepisy, które mogą doprowadzić do usunięcia części maszyn z pieniędzmi z ulic mniejszych miejscowości. Wszystko przez rozporządzenie MSWiA i wymaganie specjalnego systemu IBNS.

Będzie problem z wypłatą pieniędzy z bankomatu, powód jest jeden

Bankomaty są dużo wygodniejszym sposobem na wejście w posiadanie pieniędzy w formie gotówki. Zamiast iść do banku, o dowolnej porze dnia i nocy wystarczy podejść do maszyny i postępować zgodnie z instrukcjami, aby po kilku chwilach odejść od niej z gotówką.

Wypłata pieniędzy z bankomatu już za kilka dni może być trudniejsza niż dotychczas. Szczególnie w przypadku mieszkańców mniejszych miejscowości. Maszyny z gotówką zaczną znikać z racji nowych wymagań postawionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji?

Dodatek pielęgnacyjny w 2023 r. Wyjaśniamy, ile wynosi i komu przysługuje

Nowe przepisy sprawią, że bankomaty znikną z ulic?

Od 23 września 2023 r. rozporządzenie MSWiA wymaga, by 40 procent wszystkich bankomatów w Polsce wyposażonych było w IBNS, czyli intelligent banknote neutralisation system. System ten ma reagować w przypadku kradzieży.

Specjalny system ma reagować w przypadku próby kradzieży. Bankomat ma automatycznie brudzić pieniądze farbą, tak by je oznaczyć i uniemożliwić złodziejowi późniejszą płatność skradzioną gotówką. IBNS to ogromny koszt. Zainstalowanie jednego systemu barwienia pieniędzy to koszt 20 tysięcy złotych. Przedstawiciel Plant Cash wprost mówi o skutkach nowych przepisów.

Już teraz zdecydowano o reinstalacji części bankomatów

Bankomaty będą znikać z ulic mniejszych miast, gdyż dokonuje się tam mniejszej ilości transakcji, a więc urządzenia staną się mniej opłacalne? Nie można tego wykluczyć. 

- Na pewno zmniejszy się liczba instalowanych nowych urządzeń - powiedział Miłosz Gołębiewski, przedstawiciel Planet Cash, w rozmowie z TVN24. - Cały czas optymalizujemy naszą sieć i już na tym etapie zdecydowaliśmy się na deinstalacje niektórych bankomatów - dodawał ekspert.

Źródło: TVN24, businessinsider.pl