Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już niebawem zmiany w bankomatach. Klienci mogą się zdziwić
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.08.2023 13:14

Już niebawem zmiany w bankomatach. Klienci mogą się zdziwić

bankomat
BiznesInfo

Już pod koniec września zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące bezpieczeństwa w bankowości i zapobiegania kradzieżom pieniędzy. Zgodnie z nimi, bankomaty zyskają tzw. system IBNS, który zabarwi banknoty w momencie wykrycia próby kradzieży. Pomysł już budzi kontrowersje wśród ekspertów, zwracających uwagę na wielkie koszty przedsięwzięcia. Nie brak także krytycznych głosów, podnoszących kwestie zagrożeń.

Rewolucja w bankomatach

O nowym sposobie na zapobieganie kradzieżom i oszustwom pisze portal “Business Insider”, który informuje, że systemy IBNS spowodują, iż banknoty zostaną zabarwione, gdy tylko ktoś będzie próbował dokonać ataku na bankomat lub konwój pieniędzy.

Do znakowania gotówki używana ma być specjalna, skutecznie brudząca i trudno zmywalna farba, dzięki której niemożliwe będzie wykorzystywanie zabrudzonych banknotów. I choć pomysł wydaje się mieć świetlaną przyszłość, eksperci dalecy są od tryskania entuzjazmem.

Można otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania do wymiany okien. Konieczne złożenie dokumentów

Eksperci mają wątpliwości

Część znawców tematu głośno mówi o tym, że nadchodzące wielkimi krokami zmiany nie są potrzebne, a jedynie dużo nas będą kosztować. Ich zdaniem obecne zabezpieczenia potrafią podołać aktualnym wzywaniom, a system IBNS niesie ze sobą także zagrożenia.

Wiceprezes IT Card, Michał Janik, tłumaczył w rozmowie z portalem “BI”, że współczesne bankomaty i tak posiadają czujniki choćby wykrywające gaz i wrażliwe na drgania oraz obserwowane są bacznie przez monitoring firm ochroniarskich. Jego zdanie podziela także inny ekspert, prezes firmy Talemax, Krzysztof Kołodziejczyk.

- Może dojść do takich sytuacji, że klient dostanie z bankomatu zabarwione pieniądze, pomimo że nie było ataku, bo systemy czasami mogą być zbyt czułe. Ryzyko takiej sytuacji jest teraz niewielkie, ale będzie rosło wraz z przyrostem liczby bankomatów wyposażonych w IBNS - uważa.

Nowe metody oszustów

“Business Insider” przekazuje także, że w razie przypadkowego zabarwienia banknotów, klienci będą mogli udać się do lokalnego oddziału NBP i tam wymienić pieniądze. Póki co napadów na bankomaty notuje się w Polsce stosunkowo niewiele, ale złodzieje mają coraz to bardziej wyrafinowane metody.

Jedną z nich jest np. jackpoting, polegający na wykorzystaniu przez hakerów urządzeń zewnętrznych do przejęcia kontroli nad modułem odpowiedzialnym za pobieranie gotówki z kaset. Dzięki temu mogą oni dokonać wypłaty dowolnej kwoty.