Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyłudzili 11 mln złotych z urzędów miast i gmin. Wśród zatrzymanych są urzędnicy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 18.09.2023 13:01

Wyłudzili 11 mln złotych z urzędów miast i gmin. Wśród zatrzymanych są urzędnicy

Policjant, przestępstwo
CBZC Policja

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami środków pieniężnych z urzędów na terenie całego kraju. Straty w wyniku działalności grupy wyniosły łącznie 11 mln złotych.

Wyłudzali pieniądze z urzędów

Podkom. Krzysztof Wrześniowski poinformował, że sprawą zajmowali się policjanci z łódzkiego Centralnego Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Przestępcy wyłudzali pieniądze z urzędów miast i gmin w całej Polsce i prali brudne pieniądze.

- Sprawcy podszywali się pod pracowników banków i posługując się skrzynkami poczty elektronicznej o adresach łudząco podobnych do domen bankowych, oferowali preferencyjne warunki lokat terminowych. Następnie przyjmowali wpłacone przez urzędy pieniądze na przygotowane rachunki założone na tzw. "słupy" - przekazał podkom. Krzysztof Wrześniowski.

Ministerstwo szykuje zmiany prawne. Może zapukać do Ciebie straż miejska

Oszuści wzięli na celownik az 93 urzędy

Policjant przekazał, że przestępcy skradzione pieniądze inwestowali w zakup kryptowalut lub wypłacali w bankomatach. - Ustalono, że oszuści podejmowali działania względem 93 urzędów miast, gmin i starostw powiatowych - podkreślił Wrześniowski.

442-501.jpg
CBZC Policja

Wśród zatrzymanych są urzędnicy

Policja informuje, że w związku z tą sprawą dokonano zatrzymania 17 podejrzanych, w tym 5 urzędników. - Do chwili obecnej dokonano zabezpieczenia mienia na kwotę przekraczającą 11 milionów złotych. Policjanci zabezpieczyli u podejrzanych pieniądze oraz m.in. sztabki srebra, kolekcję złotych monet i zegarki o łącznej wartości 300 tysięcy złotych. Ponadto zatrzymano kilkadziesiąt komputerów, dysków twardych, telefonów, tabletów, kart SIM, a także obszerną dokumentację bankową - przekazał policjant.