Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > "Babciowe". Kiedy nowe świadczenie dla rodzin? Wielu na to czeka
Monika Majko
Monika Majko 21.11.2023 10:30

"Babciowe". Kiedy nowe świadczenie dla rodzin? Wielu na to czeka

pieniądze
Pixabay.com/Arcaion

“Babciowe” ma trafić do młodych mam, które po urodzeniu dziecka będą chciały szybko powrócić do aktywności zawodowej. Wiele Polek z niecierpliwością wyczekuje więc nowego świadczenia, którego wprowadzenie postulował Donald Tusk i jego politycy. Kiedy pierwsze wypłaty?

"Babciowe". Nowe świadczenie dla młodych mam

Na głośno zapowiadane przez Koalicję Obywatelską tzw. babciowe czeka wiele młodych Polek. Dodatek ma bowiem trafić do kobiet, które po urodzeniu dziecka będą chciały szybko wznowić aktywność zawodową. Z pierwszych zapowiedzi wynika, że świadczenie ma wynosić 1500 złotych i być wypłacane do 3. roku życia dziecka z przeznaczeniem na żłobek, nianię, klub dziecięcy lub opiekę babci w czasie, gdy matka będzie w pracy.

Pukają do domów w całej Polsce. Mogą żądać wysokiej zapłaty

"Babciowe". Jakie warunki trzeba spełnić?

– Jeśli mama, która pójdzie do pracy i będzie zarabiać nawet płacę minimalną - to biorąc to 1500 zł na opiekę, dołoży się i tak do finansów publicznych […] Tu wygrywają wszyscy: kobiety, które chcą pójść do pracy, dzieci, które będą miały opiekę, babcie, które poczują się docenione. Równocześnie nie stracą na tym finanse publiczne – zapowiadała przed wyborami Koalicja Obywatelska.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać nowe świadczenie? Wiek dziecka nie może przekroczyć 36 miesięcy, czyli 3 lat. Dodatkowo kobieta, która zdecyduje się wrócić po porodzie do aktywności zawodowej, musi zarabiać co najmniej najniższą krajową.

"Babciowe". Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia świadczenia?

Wszystko wskazuje na to, że nowe świadczenie zostanie zwolnione z podatku PIT. Na razie nie podano jednak wielu szczegółów dotyczących wprowadzenia dodatku. Pojawiają się doniesienia o tym, że pierwsze wypłaty mogą zacząć trafiać w ręce Polek już w 2024 roku, jednak znacznie bardziej prawdopodobnym wydaje się być 2025 rok. Ze strony rządu w tej sprawie nie padła jeszcze do tej pory żadna oficjalna deklaracja czy data.

Tagi: Pieniądze