BiznesINFO.pl
Ważne

Biznes Info

Australia wytacza Polsce pozew na miliardy złotych. Rząd ma kolejny orzech do zgryzienia

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Okazuje się, że mamy na pieńku nie tylko z Czechami, ale też z Australią. Pozew przeciwko Polsce złożyła spółka Prairie Mining, będąca operatorem dwóch kopalń w naszym kraju. Australijska firma domaga się ponad 4 mld zł odszkodowania. Eksperci nie mają wątpliwości, że sytuacja ta jest efektem lekceważącej postawy polskiego rządu.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Australijska spółka domaga się od Polski 4,2 mld zł odszkodowania

  • Co jest powodem złożenia pozwu

  • Dlaczego eksperci winią za to co się stało polski rząd

Nie tylko Czechy, ale też Australia chcą od Polski odszkodowania

Mamy na pieńku nie tylko z Czechami w związku z zamieszaniem z kopalnią Turów. Dziś dotarła sensacyjna informacja o tym, że pozew przed sądem arbitrażowym przeciwko Polsce złożyła Prairie Mining, australijska spółka będąca operatorem dwóch kopalń w naszym kraju (Jan Karski i Dębieńsko).

Firma domaga się 806 mln funtów, czyli ok. 4,2 mld zł odszkodowania za to, że nie może wydobywać węgla w dwóch wspomnianych kopalniach. Prairie Mining jak podaje Money.pl podkreśla, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z traktatów poprzez działania, które zablokowały rozwój kopalń.

Całą sytuację skomentował w rozmowie z portalem Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w gabinecie Jerzego Buzka, autor jednej z niewielu w ostatnich latach reform górnictwa.

Według byłego wicepremiera winien całej sytuacji jest polski rząd, który zlekceważył inwestora. Steinhoff zauważa, że spółka zainwestowała duże pieniądze w rozbudowę kopalni w Polsce, w związku z czym państwo ma obowiązek traktowania jej na równi z krajowymi firmami.

Wicepremier i minister gospodarki w latach 1997-2001 zwraca uwagę, że mamy do czynienia z sytuacją, iż z jednej strony rządzącym w Polsce zależy na bezpośrednich inwestycjach, az drugiej "zauważalna jest niechęć w związku z zagranicznymi inwestycjami, zwłaszcza we wszelkie złoża i kopaliny".

Steinhoff zwraca również uwagę, że o tego typu zagrożeniach powinien informować resort spraw zagranicznych, zaś negocjacje w tym zakresie - nim dojdzie do eskalacji - powinno prowadzić Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zdaniem byłego wicepremiera i ministra gospodarki tego typu sytuacje stawiają w złym świetle Polskę i mogą prowadzić do podobnych kryzysów w przyszłości.

Money.pl zwraca uwagę, że choć międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce rozpoczęło się formalnie we wrześniu zeszłego roku, to australijska spółka miała nadzieję na porozumienie ze stroną polską.

Szef firmy w rozmowie z portalem sugerował gotowość do takiego porozumienia, przyznając jednak, że komunikacja z polskimi władzami nie jest łatwa.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >