BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Allegro połasi się na czeską sieć sklepów? Nasi południowi sąsiedzi nie mają wątpliwości
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:17

Allegro połasi się na czeską sieć sklepów? Nasi południowi sąsiedzi nie mają wątpliwości

Flickr/C., https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Flickr/C.

Allegro być może rozszerzy swój zasięg również o Czechy. Według doniesień zza naszej południowej granicy polska spółka jest wymienia wśród kandydatów do nabycia sieci sklepów internetowych Grupa Mall. Allegro jak na razie nie skomentowało tych doniesień, choć same pogłoski o ewentualnym zakupie przełożyły się na spadek notowań na giełdzie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym zajmuje się Grupa Mall

  • Jaka może być jej przyszłość

  • Jak doniesienia o transakcji Allegro wpłynęły na inwestorów

Allegro stanie do walki o czeską siec sklepów? To jeden z wariantów

Niewykluczone, że Allegro już niebawem zadebiutuje na czeskim rynku. Dziennik "Hospodarske Noviny" ustalił, że to właśnie największa platforma handlowa w Polsce może stać się nabywcą Grupy Mall.

Jest to sieć sklepów internetowych o dość obszernym portfolio. W skład sieci wchodzą m.in. mall.cz, czc.cz oraz kosik.cz. Wizualnie strony internetowe sklepów łudząco przypominają Allegro.

Właścicielami spółki są grupa PPF, zmarłego niedawno najbogatszego Czecha Petra Kellnera (40 proc. udziałów) i firma ECI Daniela Křetínskeho i Patrika Tkáča (40 proc.). Wśród udziałowców jest także przedsiębiorca internetowy Jakub Havrlant z Rockway Capital (20 proc.).

W 2020 r. Grupa Mall zrealizowała zamówienia na 11 mln produktów z różnych kategorii (perfumy, elektronika czy świeża żywność). Mimo tego spółka generuje straty, a jej przyszłość jest mocno niepewna.

Dlatego też rozważane są dwa warianty - debiut na giełdzie (prawdopodobnie amsterdamskiej) lub sprzedaż spółki. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się m.in. Allegro. Firma jak dotąd nie potwierdziła tych doniesień.

Allegro ze spadkiem notowań na giełdzie

Allegro dość dotkliwo odczuło medialne doniesienia w sprawie nabycia Grupy Mall. Portal parkiet.com donosi, że spekulacje o wkroczeniu na czeski rynek przełożyły się na spadek notowań Allegro.

Jeszcze 30 kwietnia za jedną akcję płacono ponad 58 zł. Z kolei na koniec wtorkowej sesji jedna akcja polskiej spółki była wyceniana na ok. 54 zł, co oznacza spadek o prawie 7 proc. Dlaczego? Inwestorzy mogą obawiać się, że Allegro przepłaci za czeskie aktywa.

Czy Allegro ożywi ogarniętą problemami Grupę Mall? Potencjał jest dość spory - Allegro wkroczyło na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych na jesieni 2020 r. i uchodzi za największą giełdową spółkę.

Według najnowszych wyliczeń kapitalizacja Allegro sięga 55 mld zł. Tuż po debiucie akcje Allegro zanotowały mocną podwyżkę. Rekord padł 27 października, kiedy to cena jednej akcji wynosiła ok. 94 zł. Jednak od stycznia Allegro wpadło w trend spadkowy.

Business Insider Polska przypomina, że polska spółka należy do funduszy inwestycyjnych: Cinven, Permira i Mid Europa. Allegro zostało utworzone w 1999 r. w odpowiedzi na rosnącą popularność serwisu eBay.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]