Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Po 4 latach w końcu doczekały się akcyzy. O czym mowa?
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.05.2024 22:03

Po 4 latach w końcu doczekały się akcyzy. O czym mowa?

Andrzej Domański minister finansów
Fot. KAPiF

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, resort finansów planuje wprowadzić akcyzę na saszetki nikotynowe. Ministerstwo szacuje, że podatek zasili budżet państwa w 2025 r. kwotą rzędu 16 mln zł. 

Czym są saszetki nikotynowe?

Jeszcze kilka lat temu rewolucję na rynku tytoniowym zrobiły e-papierosy. Obecnie wzrasta poziom wiedzy o szkodliwych konsekwencjach płynących z ich użytkowania. Tym samym osoby, które pragną rzucić palenie, poszukują innych zdrowszych alternatyw. Najnowszym takim pomysłem są saszetki nikotynowe. Warto podkreślić, że nie zawierają one tytoniu. 

Beztytoniowe saszetki nikotynowe mają szansę być produktami alternatywnymi o minimalnym ryzyku zdrowotnym. Należy mieć na względzie, iż nie spowodują one zerwania z nałogiem, bo dostarczają nikotynę, ale farmakokinetyka tego alkaloidu, do 20 mg w jednej saszetce, nie uruchamia pętli uzależnienia w taki sam sposób, jak podczas palenia tytoniu. Odnotowano wzmocnienie uzależnienia od nikotyny u palaczy tytoniu wynikające z zahamowanie aktywności monoaminooksydazy - podaje portal Medexpress

ZUS przejął 100 mld zł. Wiadomo na co je przeznaczono

Rząd planuje wprowadzić nowy podatek

Nowy podatek miałby wejść w życie na początku 2025 r. Ministerstwo chce wyłączenia wyrobów wykorzystywanych w celach medycznych, jak aerozole zawierające nikotynę, gumy do żucia czy plastry. 

Projektowana ustawa w zakresie zmian w ustawie o podatku akcyzowym ma na celu objęcie podatkiem akcyzowym dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, tj. saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych, a także rozszerzenie opodatkowania w zakresie już istniejących na gruncie ww. ustawy wyrobów nowatorskich, poprzez zmianę definicji tych wyrobów - uzasadniono w dokumencie dostępnym na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zmianie ma ulec definicja wyrobów nowatorskich, tym samym opodatkowaniu mają podlegać również wyroby niezawierające wyrobów tytoniowych, w składzie których znajduje się nikotyna. Są nimi wspominane saszetki nikotynowe. 

Jak dużo na nowym podatku zyska państwo?

W zamieszczonych w Ocenie Skutków Regulacji zapisach podano, że stawka akcyzy na saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe, wynosić ma:

  • 100 zł za kilogram w 2025 r. 
  • 200 zł/kg w 2026 r. 
  • 300 zł/kg w 2027 r. 

Ostatnia stawka ma być docelowa. Szacuje się, że sprzedaż saszetek nikotynowych w 2025 r. wyniesie aż 200 mln, a co za tym idzie, wpływy z tytułu nowego podatku mają wynieść 16 mln zł. Rok później ma być to już ok. 48 mln zł oraz 107 mln zł w roku 2027. 

Szacunki nie uwzględniają możliwych wpływów do budżetu państwa z tytułu akcyzy związanych z opodatkowaniem akcyzą beztytoniowych wyrobów nowatorskich (wyrobów zawierających surowiec roślinny np. herbatę) i innych wyrobów nikotynowych - podaje ministerstwo. 

Źródło: PAP/Bankier.pl/Money.pl