Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przejął 100 mld zł. Wiadomo na co je przeznaczono
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.05.2024 14:41

ZUS przejął 100 mld zł. Wiadomo na co je przeznaczono

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne Goniec.pl

Z otrzymanego przez PAP raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że państwowa agencja wypłaciła ponad 100 mld zł. Na co poszły te środki? 

ZUS zyskał dodatkowe 100 mld zł. Większość wydano na 800 plus

Z otrzymanego przez Polską Agencję Prasową najnowszego raportu ZUS wynika, że Zakład w okresie od początku 2022 r. do kwietnia 2024 r. wypłacił świadczenia rodzinne na kwotę 100 mld zł. 

Najwięcej, bo aż 90,4 mld przeznaczono na program “Rodzina 800 plus” (wcześniej pod funkcjonujący pod nazwą “500 plus”). 

Na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wydano 6 mld 411 mln zł, zaś na tzw 300 plus, program Dobry Start czyli 2 mld 784 mln zł .

908 mln wydano na świadczenia żłobkowe. 

Bon energetyczny. Ważne informacje na temat daty składania wniosków

Skutki przeniesienia świadczeń do ZUS

Warto podkreślić, że wcześniej wypłata powyższych środków zajmowały się samorządy. Zdaniem ZUS zmiana ta przyniosła budżetowi państwa ponad 770 mln zł. oszczędności

Przeniesienie do ZUS świadczeń dla rodzin dało realne oszczędności dla państwa. Z naszych szacunków wynika, że w przypadku świadczenia 300 plus koszt obsługi jednego wniosku spadł z 10 zł do 30 gr. To daje łącznie 0,5 mld zł oszczędności dla budżetu państwa w ciągu kolejnych 11 lat - przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski 

Zdaniem przedstawiciela Zakładu, roczny koszt obsługi jednego wniosku w przypadku 800 plus,  spadł z 51 zł do 6 zł, co daje oszczędność 3,1 mld zł w ciągu kolejnych 11 lat.

Możliwość składania wniosków przez internet

Elektronizacja procesu wnioskowania oznacza dla rodziców, że mogą się oni starać np. o świadczenie 800 plus o dowolnej porze. Widzimy, że stosunkowo duża liczba wniosków została złożona w późnych godzinach nocnych. Rodzice nie muszą już sprawdzać od i do której otwarty jest urząd. Mogą oni składać wnioski o dowolnej porze dnia i nocy - zaznaczył Żebrowski.

ZUS informuje, że do maja tego roku złożono 3,2 mln wniosków o 800 plus. Dotyczyły one aż 5,1 mln dzieci, z czego liczba przyznanych świadczeń przekroczyła 4,2 mln. 

Rodzice najczęściej składają wnioski za pośrednictwem internetu. 

Wniosek o "800 plus" można złożyć przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz  za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS. 

Źródło: ZUS/PAP/Money.pl