BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polscy piwosze będą zadowoleni. Resort chce mniejszej akcyzy na słodowy trunek

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Akcyza na piwo do zmniejszenia - takie plany przedstawiło Ministerstwo Finansów. Jak podaje portal Biznes Interia.pl, chce to zrobić w wyniku pandemii, która mocno dotknęła branżę piwowarską. Szczególnie segment mniejszych browarów.

Akcyza zmniejszona ma zostać zgodnie z planem Ministerstwa Finansów. Projekt rozporządzenia opublikowany został na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z niej, że skorzystać z ulgi w akcyzie mogą ci, których piwa w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce przekroczyły datę przydatności ze względu na zawieszoną w wyniku wprowadzenia restrykcji działalność.

Jak podaje Biznes Interia.pl, w dokumencie oceny skutków regulacji Polski Związek Producentów Piwa sam zawnioskował o taką możliwość. Zwracane przez lokale sprzedające piwo dostawy zalegają w magazynach producentów, którzy ponoszą na tej sytuacji ogromne straty.

Akcyza na piwo do zmniejszenia

To, co najbardziej interesuje producentów piwa, to fakt, że według nowego paragrafu mogą oni otrzymać pieniądze na przeterminowane piwo. Zgodnie z zapisem, "w przypadku zwrotu piwa z zapłaconą akcyzą, które przekroczyło termin przydatności do spożycia, podatnik może dokonać obniżenia kwoty akcyzy, do której zapłacenia jest obowiązany, o kwotę akcyzy zapłaconej od zwróconego piwa" - cytuje Biznes Interia tekst nowego prawa.

W dokumencie znaleźć można także wyjaśnienie, że wprowadzenie zmniejszonej akcyzy na zwrócone przez lokale piwo może pomóc w uchronieniu konsumentów od kontaktu z takim piwem. Wskazano również, iż może to po prostu pomóc przedsiębiorcom z branży piwnej, którzy tracą na ograniczeniu działalności w dobie epidemii.

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >