BiznesINFO.pl > Finanse > Polscy piwosze będą zadowoleni. Resort chce mniejszej akcyzy na słodowy trunek
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:02

Polscy piwosze będą zadowoleni. Resort chce mniejszej akcyzy na słodowy trunek

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Akcyza zmniejszona ma zostać zgodnie z planem Ministerstwa Finansów. Projekt rozporządzenia opublikowany został na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z niej, że skorzystać z ulgi w akcyzie mogą ci, których piwa w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce przekroczyły datę przydatności ze względu na zawieszoną w wyniku wprowadzenia restrykcji działalność.

Jak podaje Biznes Interia.pl, w dokumencie oceny skutków regulacji Polski Związek Producentów Piwa sam zawnioskował o taką możliwość. Zwracane przez lokale sprzedające piwo dostawy zalegają w magazynach producentów, którzy ponoszą na tej sytuacji ogromne straty.

Akcyza na piwo do zmniejszenia

To, co najbardziej interesuje producentów piwa, to fakt, że według nowego paragrafu mogą oni otrzymać pieniądze na przeterminowane piwo. Zgodnie z zapisem, "w przypadku zwrotu piwa z zapłaconą akcyzą, które przekroczyło termin przydatności do spożycia, podatnik może dokonać obniżenia kwoty akcyzy, do której zapłacenia jest obowiązany, o kwotę akcyzy zapłaconej od zwróconego piwa" - cytuje Biznes Interia tekst nowego prawa.

W dokumencie znaleźć można także wyjaśnienie, że wprowadzenie zmniejszonej akcyzy na zwrócone przez lokale piwo może pomóc w uchronieniu konsumentów od kontaktu z takim piwem. Wskazano również, iż może to po prostu pomóc przedsiębiorcom z branży piwnej, którzy tracą na ograniczeniu działalności w dobie epidemii.

Tagi: Akcyza VAT Polska