BiznesINFO.pl

Biznes Info

Resort Ziobry chce wzrostu akcyzy. Prace ruszają już 20 stycznia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi akcyza za wyroby nowatorskie

  • Jakie wpływy do budżetu może przynieść wzrost akcyzy

  • Co proponują eksperci

Akcyza do zmiany

Polacy mają w czym wybierać jeśli chodzi o wyroby tytoniowe. Palacze mogą wybierać spośród wielu rodzajów papierosów, tytoni, cygaretek i cygar, ale także tzw. wyrobów nowatorskich: płynów do papierosów elektrycznych, czy podgrzewaczy tytoniu, które mają stanowić “zdrowszą” alternatywę.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że akcyza na papierosy wynosi aż połowę ceny paczki. Wspomniane podgrzewacze do tytoniu opodatkowane nie są, co innego jeśli chodzi o wkłady, naboje lub fiolki z płynem. W tym przypadku podatek wynosi ⅕ akcyzy za konwencjonalne papierosy, jednak już niedługo może się to zmienić.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wysłał 23 grudnia pismo do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. W tym resort przedstawia poprawki do ustawy o podatku akcyzowym.

  • W autopoprawce proponuje się doprecyzowanie przepisów w zakresie ustalania stawek na wyroby nowatorskie, w całości realizując cel projektu ustawy, jakim jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą undefined- napisano w dokumencie cytowanym przez money.pl.

Za wkłady do podgrzewaczy zapłacimy więcej

Zwiększenie akcyzy na wyroby nowatorskie poskutkuje w efekcie wzrostem cen wyrobów nowatorskich, a więc wspomnianych olejków do elektrycznych papierosów, czy wkładów do podgrzewaczy.

Według wyliczeń ekspertów z Instytutu Studiów Podatkowych rewizja stawek akcyzy na wyroby nowatorskie przyniesie ponad 1 miliard dodatkowych wpływów do budżetu już w bieżącym roku.

Prof. Witold Modzelewski z ISP jest zdania, że najbardziej pożądane jest urealnienie stawki do poziomu ok. 50-60 proc. opodatkowania papierosów tradycyjnych. To miałoby przywrócić równowagę rynkową, podaje portal dlahandlu.pl.

Zgodnie z wyliczeniami ekspertów w tej chwili z akcyzy za paczkę papierosów trafia do budżetu ponad 9 zł. W przypadku wyrobów nowatorskich, których akcyza jest niższa, kwota, która trafia do budżetu, wynosi zaledwie 1,8 zł (przy aktualnej cenie 14 zł za paczkę 20 wkładów), co oznacza, że budżet traci ponad 7,20 zł na każdej sprzedanej paczce wyrobów nowatorskich.

- Mamy do czynienia z trzema grupami wyrobów, które zaspokajają analogiczną potrzebę konsumenta: tradycyjne papierosy, wyroby nowatorskie i płyny do papierosów elektronicznych. Te produkty są w istotnym zakresie substytutami, a rynek jest zniekształcany za pomocą podatków - niektóre wyroby są faworyzowane, a niektóre dyskryminowane - stwierdził prof. Witold Modzelewski.

Ile warte jest zdrowie

Przypomnijmy, że tzw. wyroby nowatorskie mają być “zdrowszą” alternatywą dla konwencjonalnych papierosów. Aktualne badania nad nowatorskimi metodami dla palaczy pokazują, że rzeczywiście, jeśli ktoś musi już palić papierosy, lepiej, by wybrał podgrzewacz i tytoniowe wkłady.

Podniesienie akcyzy na wyroby nowatorskie mogłoby się wiązać z wyrównaniem ceny wkładów tytoniowych do konwencjonalnych papierosów. To z kolei mogłoby sprawić, że tego typu urządzenia mogłyby przestać być dla palaczy atrakcyjne, co poskutkowałoby powrotem ich użytkowników do tradycyjnych papierosów.

Tagi:

OpłataAkcyzapodatek

Podobne artykuły

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >

Handel

GIS wydał ostrzeżenie, koniecznie sprawdź, czy masz ją w kuchni. Szkodliwe substancje mogą trafić do jedzenia
Czytaj więcej >

Handel

Nie Biedronka, nie Lidl. Oto najtańsza sieć sklepów w Polsce
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pierwsze restauracje w Polsce wprowadziły potrawy z robakami. W ofercie burgery i pizza
Czytaj więcej >

Handel

Wielka loteria Biedronki. Po spełnieniu określonych warunków można otrzymać prezent-niespodziankę
Czytaj więcej >

Handel

Kaufland szuka pracowników. Sieć planuje zatrudnić nawet 300 osób
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]