Akcyza za wyroby tytoniowe do zmiany
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Stycznia 2021

Resort Ziobry chce wzrostu akcyzy. Prace ruszają już 20 stycznia

Akcyza na wyroby tytoniowe do poprawki. Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprecyzowania obowiązujących przepisów. Może się to wiązać ze wzrostem cen wyrobów nowatorskich, po które Polacy sięgają coraz chętniej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi akcyza za wyroby nowatorskie
  • Jakie wpływy do budżetu może przynieść wzrost akcyzy
  • Co proponują eksperci

Akcyza do zmiany

Polacy mają w czym wybierać jeśli chodzi o wyroby tytoniowe. Palacze mogą wybierać spośród wielu rodzajów papierosów, tytoni, cygaretek i cygar, ale także tzw. wyrobów nowatorskich: płynów do papierosów elektrycznych, czy podgrzewaczy tytoniu, które mają stanowić “zdrowszą” alternatywę.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że akcyza na papierosy wynosi aż połowę ceny paczki. Wspomniane podgrzewacze do tytoniu opodatkowane nie są, co innego jeśli chodzi o wkłady, naboje lub fiolki z płynem. W tym przypadku podatek wynosi ⅕ akcyzy za konwencjonalne papierosy, jednak już niedługo może się to zmienić.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wysłał 23 grudnia pismo do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. W tym resort przedstawia poprawki do ustawy o podatku akcyzowym.

- W autopoprawce proponuje się doprecyzowanie przepisów w zakresie ustalania stawek na wyroby nowatorskie, w całości realizując cel projektu ustawy, jakim jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą- napisano w dokumencie cytowanym przez money.pl.

Za wkłady do podgrzewaczy zapłacimy więcej

Zwiększenie akcyzy na wyroby nowatorskie poskutkuje w efekcie wzrostem cen wyrobów nowatorskich, a więc wspomnianych olejków do elektrycznych papierosów, czy wkładów do podgrzewaczy.

Według wyliczeń ekspertów z Instytutu Studiów Podatkowych rewizja stawek akcyzy na wyroby nowatorskie przyniesie ponad 1 miliard dodatkowych wpływów do budżetu już w bieżącym roku.

Prof. Witold Modzelewski z ISP jest zdania, że najbardziej pożądane jest urealnienie stawki do poziomu ok. 50-60 proc. opodatkowania papierosów tradycyjnych. To miałoby przywrócić równowagę rynkową, podaje portal dlahandlu.pl.

Zgodnie z wyliczeniami ekspertów w tej chwili z akcyzy za paczkę papierosów trafia do budżetu ponad 9 zł. W przypadku wyrobów nowatorskich, których akcyza jest niższa, kwota, która trafia do budżetu, wynosi zaledwie 1,8 zł (przy aktualnej cenie 14 zł za paczkę 20 wkładów), co oznacza, że budżet traci ponad 7,20 zł na każdej sprzedanej paczce wyrobów nowatorskich.

- Mamy do czynienia z trzema grupami wyrobów, które zaspokajają analogiczną potrzebę konsumenta: tradycyjne papierosy, wyroby nowatorskie i płyny do papierosów elektronicznych. Te produkty są w istotnym zakresie substytutami, a rynek jest zniekształcany za pomocą podatków - niektóre wyroby są faworyzowane, a niektóre dyskryminowane - stwierdził prof. Witold Modzelewski.

Ile warte jest zdrowie

Przypomnijmy, że tzw. wyroby nowatorskie mają być “zdrowszą” alternatywą dla konwencjonalnych papierosów. Aktualne badania nad nowatorskimi metodami dla palaczy pokazują, że rzeczywiście, jeśli ktoś musi już palić papierosy, lepiej, by wybrał podgrzewacz i tytoniowe wkłady.

Podniesienie akcyzy na wyroby nowatorskie mogłoby się wiązać z wyrównaniem ceny wkładów tytoniowych do konwencjonalnych papierosów. To z kolei mogłoby sprawić, że tego typu urządzenia mogłyby przestać być dla palaczy atrakcyjne, co poskutkowałoby powrotem ich użytkowników do tradycyjnych papierosów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News