Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 500 plus dla seniorów. Wiadomo, komu należą się dodatkowe pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.02.2024 12:17

500 plus dla seniorów. Wiadomo, komu należą się dodatkowe pieniądze

Seniorka, pieniądze, portfel
Zofia i Marek Bazak/East News

Seniorzy mogą liczyć na comiesięczne wypłaty świadczenia emerytalnego, a niektórym z nich należy się jeszcze specjalny dodatek w postaci 500 plus. Dodatkowe pieniądze otrzymają jednak tylko te osoby, które spełniają odpowiednie warunki. Komu więc należy się świadczenie?

Komu przysługuje 500 plus dla seniora?

Świadczenie uzupełniające, potocznie zwane “500 plus dla seniora” to wsparcie finansowe przeznaczone dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Dodatkowe 500 złotych miesięcznie otrzymają seniorzy potrzebujący pomocy w zaspokajaniu podstawowych, codziennych czynności. Warto wspomnieć, że dodatek nie zostanie wypłacony każdemu, bowiem trzeba spełniać konkretne warunki związane z dochodem.

Zobacz także: Weekendowe szaleństwo w Biedronce. Niektóre produkty można dostać nawet za darmo

Rewolucja w PKO BP. Nikt nie spodziewał się tak dużych zmian

500 plus dla seniora. Obowiązują limity dochodowe

Aktualnie 500 plus dla seniora przysługuje tym, których dochody nie są większe niż 1896,13 złotych. Świadczenie uzupełniające w pełnej kwocie otrzymają natomiast tylko ci seniorzy, których dochody łącznie z emeryturą lub rentą nie przekraczają 1396,13 złotych. 

W przypadku, gdy dochody są wyższe niż wyżej podana kwota, wysokość świadczenia zostanie zmniejszona na zasadzie złotówka za złotówkę. Prawo do pobierania dodatku jest przyznawane przez instytucję wypłacającą emeryturę lub rentę.

Co zrobić, by otrzymać dodatkowe świadczenie?

Seniorzy, którzy chcą otrzymywać co miesiąc dodatkowe pieniądze, będą musiały złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Należy dostarczyć je do instytucji, która wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe. Podczas składania wniosku konieczne będzie także oświadczenie, że nie posiadamy prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Jeśli mamy takie prawo, to musimy wówczas wskazać nazwę organu oraz wysokość świadczeń.