Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 25-latek chciał kupić samochód. Zlecił przelew na 770 tys. złotych, musiała interweniować policja
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 29.09.2023 14:06

25-latek chciał kupić samochód. Zlecił przelew na 770 tys. złotych, musiała interweniować policja

Policja
Domena publiczna

Zakup samochodu używanego nie jest łatwym zadaniem. Choć rynek zapewnia szeroki wybór aut z drugiej ręki, to znalezienie odpowiedniego egzemplarza może okazać się żmudne i czasochłonne. Należy mieć na uwadze, że nawet na portalach aukcyjnych z samochodami działa wielu oszustów, którzy liczą na naiwność potencjalnych klientów. Taka sytuacja spotkała mężczyznę z Imielina, który mógł stracić niemal 800 tys. złotych.

Samochód klasy premium w dobrej cenie

O sprawie skomplikowanego oszustwa informują policjanci z KMP w Jaworznie. Funkcjonariusze opisują przypadek 25-letniego mieszkańca Imielina, który chciał kupić luksusowy samochód w atrakcyjnej cenie. Ogłoszenie sprzedaży pojazdu znalazł na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych. Jak się okazało, było to bardzo dobrze zaplanowane oszustwo.

Można się starać nawet o 44 tys. zł. Nabór wniosków rusza już dziś

Przelał na konto sprzedającego ponad 770 tys. złotych

25-latek skontaktował się ze sprzedawcą, który wyjaśnił mu, że samochód znajduje się w Niemczech i tam czeka na odbiór. - Ponadto został poinformowany, że ewentualna zapłata miałaby nastąpić po jego obejrzeniu i sprawdzeniu w Niemczech. Sprzedawca w ten sposób uśpił czujność mężczyzny - informuje policja. Pokrzywdzony wysłał do Niemiec przedstawiciela swojej firmy, który sprawdził samochód i dokumenty. Wszystko wydawało się być legalne, więc mieszkaniec Imielina przelał na konto sprzedającego 770 550 zł. To był początek jego kłopotów.

Przełom na stacjach paliw. Sieć zmienia zdanie po dwóch dniach.

To sprytnie zaplanowane oszustwo

- Po dokonaniu przelewu kontakt z wystawcą ogłoszenia ,,urwał się”, a odbiór pojazdu był niemożliwy. Jak się okazało, właścicielem samochodu była inna firma, a sprzedającym był nieuczciwy pośrednik. W efekcie mężczyzna stracił pieniądze, a za zapłatę nie otrzymał samochodu - relacjonują policjanci.

To już pewne, Izera powstanie w Jaworznie. Spółka wygrała przetarg.

Udało się odzyskać prawie wszystkie pieniądze

25-letni mężczyzna może jednak mówić o ogromnym szczęściu. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia policjanci z KMP w Jaworznie skierowali wniosek do dyrektora Zespołu Bezpieczeństwa Banków Polskich, w celu zablokowania przelewu środków. - W wyniku szybkich działań mundurowi odzyskali ponad 700 tysięcy złotych należące do zgłaszającego. Czynności w tej sprawie prowadzi również policja niemiecka, która dąży do ustalenia sprawcy tego przestępstwa - dodają policjanci.