Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > To już pewne, Izera powstanie w Jaworznie. Spółka wygrała przetarg
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 28.09.2023 12:12

To już pewne, Izera powstanie w Jaworznie. Spółka wygrała przetarg

Samochód
Izera, materiały prasowe

Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o tym, że polskie samochody elektryczne marki Izera mają powstawać w fabryce na Śląsku. Jeszcze wtedy nic nie było pewne, bo teren pod fabrykę nie był własnością spółki odpowiedzialnej za budowę auta. Media donoszą, że ElectroMobility Poland wygrała przetarg i została właścicielem działki w Jaworznie. To ogromny zwrot akcji w pracach nad budową polskiego auta.

Spółka wygrała przetarg

O sprawie informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. - W ciągu kilku tygodni będziemy składali wniosek o pozwolenie na budowę. Także w ciągu kilku najbliższych tygodni powinniśmy sfinalizować transakcję zakupu gruntów. Sam proces inwestycji ruszy z początkiem przyszłego roku - powiedział dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych ElectroMobility Poland. 

Dostał horrendalnie wysoki rachunek za prąd. Miał zapłacić 8 tys. złotych

Teren pod fabrykę za 128 mln zł

To już pewne. Fabryka Izery powstanie w Jaworznie na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Przetarg przeprowadzała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Urząd Miasta Jaworzna. EMP zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 hektarów, za którą musi zapłacić 128 mln zł. Budowa fabryki ma się rozpocząć już w przyszłym roku, a inwestycja pochłonie 6 mld zł. Należy mieć na uwadze, że EMP złożyła jedyną ofertę na zakup nieruchomości.

Amerykańska firma rekrutuje Polaków. Zarobki zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

Obok Izery będą produkowane chińskie auta?

Na początku września Piotr Zaremba szef spółki EMP w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że w fabryce Izery mogą być produkowane chińskie auta. - Skoro samochody tego producenta są dostępne w Europie, to dlaczego nie pomyśleć o zoptymalizowaniu całego pomysłu biznesowego poprzez współdzielenie mocy produkcyjnych? - powiedział. Partnerem technologicznym Izery jest Geely i to właśnie samochody tego producenta miałyby być produkowane obok Izery w fabryce na Śląsku.