BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Związkowcy skarżą ZUS do PIP. Zakład wpadł w tarapaty

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Zarząd Związkowej Alternatywy do Państwowej Inspekcji Pracy skargę przeciwko łamaniu prawa pracy przez władze ZUS. Chodzi o utrudnianie działalności związkowej, dyskryminację ze względu na przynależność do naszego związku i blokowanie sporu zbiorowego. Padły poważne zarzuty wobec ZUS, ze strony związkowców.

Jak informuje Związkowa Alternatywa liderzy organizacji zakładowej wskazują, że ZUS bezprawnie odmawia prowadzenia rozmów dotyczących sporu zbiorowego ze związkiem.

Jak poinformowano Związkowa Alternatywa w ZUS nie jest zapraszana jako strona do zawierania porozumień, a także do wydawania opinii w sprawach ważnych dla pracowników. Związek jest też dyskryminowany chociażby przez brak informacji o istnieniu związku na stronie ZUS (pomimo wielokrotnych próśb o dopisanie takiej informacji – w międzyczasie inny związek został na stronę dopisany dodaje ZA).

– Przewodnicząca naszego związku w ZUS, Ilona Garczyńska nie otrzymała adresu mailowego ani swojego, ani związkowego. Inne związki i ich liderzy taki dostęp otrzymały. Ponadto ZUS do wszystkich pracowników wysyła nieprawdziwe informacje jakoby Związkowa Alternatywa w ZUS nie spełniła wymogów formalnych, a maile pisane są w taki sposób aby ZZ ZA w ZUS zdyskredytować oraz ośmieszyć. Jednocześnie nie daje związkowi możliwości obrony ani podania prawdziwych informacji. Poprzez brak dostępu do maila wewnętrznego nie docierają do związku ważne informacje na temat spotkań z pracodawcą. Wreszcie nasz związek nie jest informowany o zamiarze zwolnienia pracowników, co miało niedawno miejsce w stosunku do jego członka – czytamy w komunikacie Związkowej Alternatywy.

Zwolniony pracownik zgłosi sprawę do sądu pracy, ale pracodawca w nie dopełnia obowiązku informowania związku o zamiarze zwalniania pracowników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pomimo wielokrotnych apeli o zmianę podejścia, bezprawnie utrudnia prowadzenie działalności związkowej.

ZUS prowadzi intensywny dialog

Zakład Ubezpieczeń społecznych odniósł się do zarzutów związkowców.

– ZUS wciąż prowadzi intensywny dialog ze związkami zawodowymi. Cyklicznie odbywają się spotkania z przedstawicielami strony społecznej. Jednak z zaproszeń nie korzystała przewodnicząca Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS. Trudno zatem w tej sytuacji mówić o chęci dialogu i dobrej powoli ze strony związku – zauważa rzecznik ZUS Paweł Żebrowski . Jak przekazał nam rzecznik ZUS pomimo gotowości ze strony ZUS do kontynuowania rozmów oraz zobowiązania się przewodniczącej Związku do wykazania prawidłowego pod względem formalnoprawnym umocowania do reprezentowania tej organizacji związkowej, a także pomimo upływu kolejnych tygodni, Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS nie przedstawił kompletu informacji i dokumentów niezbędnych zarówno do prowadzenia rozmów w ramach dialogu społecznego, jak i w ramach sporu zbiorowego.

– ZUS jako odpowiedzialny pracodawca nie może zasiąść do rozmów ze związkiem, który nie ma odpowiedniego umocowania. W tej sytuacji nie są prowadzone kolejne rozmowy w ramach etapu rokowań ze Związkiem Zawodowym Związkowa Alternatywa w ZUS. Po wykazaniu właściwego umocowania możliwy będzie powrót do rozmów w trybie rokowań – zaznaczył Paweł Żebrowski.

Tagi:

ZUSzwiązki zawodowe

Podobne artykuły

Polska i Świat

Okradł pracodawcę na ponad 8 tys. zł. Twierdził, że „odebrał pieniądze i zrekompensował sobie straty”
Czytaj więcej >

Energetyka

„Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku”. Polska jako jedyna głosowała przeciwko
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Eksperci o polskim PKB: „Spodziewamy się technicznej recesji”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorcy będą mogli przejąć grunty na własność
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna zmusza Polaków do oszczędzania. Blisko 68 proc. rodaków wyda na święta mniej niż rok temu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polskie wysiłki docenione przez UE. Premier zapowiada miliardy na amunicję
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]