Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wprowadza tysiące Polaków w błąd. Wielu z nich może mieć spore problemy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.01.2024 21:51

ZUS wprowadza tysiące Polaków w błąd. Wielu z nich może mieć spore problemy

List z ZUS
BiznesINFO

Przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych zasad rozliczania się z ZUS mogą mieć spore kłopoty. W grę wchodzą gigantyczne straty, długi, a nawet upadek niektórych firm. Interwencję w tej sprawie podjął już u premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

Poważny problem z ZUS

Tak alarmujących informacji w sprawie rozliczeń przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dotąd nie było. Jak wynika z doniesień serwisu podatki.biz, chodzi o błędną interpretację przepisów przez ZUS w odniesieniu do małych przedsiębiorstw.

O poważnych problemach przedsiębiorców zaalarmował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz. Problem jest na tyle poważny, że wiele osób może stracić jedyne źródło utrzymania, co w praktyce oznacza spore kłopoty dla wielu rodzin w Polsce.

Pracownicy będą dostawać niższe pensje? Wszystko przez reformę chorobowego

ZUS wprowadza Polaków w błąd

W tym konkretnym przypadku sprawa dotyczy Małego ZUS Plus. Zakład ma odmawiać przedsiębiorcom możliwości skorzystania z tej opcji rozliczania składek - dotyczy to zarówno informacji udzielanych przez infolinię, jak i błędów występujących na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz w programie Płatnik.

Problem jest o tyle poważny, że zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają złożyć stosowne dokumenty do 31 stycznia. Niezłożenie wniosku w terminie oznacza, że przepada im zarówno możliwość odwołania się od decyzji ZUS nieprzyznającej Małego ZUS Plus, jak również samo prawo do skorzystania z preferencyjnej wysokości składek.

Działania ZUS mogą być problematyczne dla wielu przedsiębiorców

Działania prowadzone przez ZUS i zwiększająca się liczba małych przedsiębiorców zgłaszających się do Rzecznika spowodowały jego zdecydowaną reakcję. Abramowicz przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi list, w którym zaapelował o jak najpilniejsze przerwanie ciągu nieprawidłowości występujących w ZUS.

Rzecznik MiŚP chce w ten sposób skutecznie chronić prawa, jakie posiadają polscy przedsiębiorcy. Zapowiedział również, że pomoże przedsiębiorcom w odwoływaniu się od decyzji ZUS ws. Małego ZUS Plus, a także iż będzie pilnował, aby urzędnicy ZUS przestrzegali Konstytucji Biznesu.

źródło: podatki.biz