BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Dwa Listy z ZUSu leza na stole.

East News, Arkadiusz Ziolek

Składki na ZUS łatwo możesz zmniejszyć. Wystarczy wniosek, ale termin niedługo mija

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Mały ZUS plus w 2021 r. oznacza dla młodych przedsiębiorców szansę na niższe składki. Okazuje się, że wystarczy złożyć wniosek, aby skorzystać z małego ZUS-u i cieszyć się niskimi składkami, jednakże należy złożyć specjalny wniosek. Termin jego składania

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje możliwość skorzystania z małego ZUS-u i niższych składek

  • Kiedy mija termin składania wniosków do ZUS

  • Co oznaczają niższe składki dla naszych portfeli

Mały ZUS plus w 2021 r. - Zakład spieszy z wyjaśnieniem

ZUS na swojej stronie internetowej opublikował komunikat przypominający wszystkim przedsiębiorcom o możliwości skorzystania z tzw. małego ZUS-u plus w 2021 r. Niestety, ale na możliwość odprowadzania niższych składek do ZUS nie będą mogli załapać się wszyscy, bowiem Zakład przewidział konkretne warunki.

Z małego ZUS-u plus mogą skorzystać osoby, których przychód z działalności gospodarczej w skali roku nie przekroczył 120 tys. zł, a więc średnio 10 tys. zł miesięcznie. W przypadku osób, które w 2020 r. rozpoczęły swoją działalność gospodarczą, kwota ustalana jest proporcjonalnie - informuje Strefa Biznesu.

Nie skorzystasz z tej ulgi, jeśli w poprzednim roku (w 2020 r.) prowadziłeś działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni - przestrzega ZUS. Kto jeszcze nie skorzysta z małego ZUS-u plus?

Z małego ZUS-u nie skorzystają osoby rozliczające się w formie karty podatkowej oraz ci, którzy podlegali ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej).

Niskie składki do ZUS kuszące, ale trzeba pilnować terminu

Korzystanie z możliwości odprowadzania niższych składek do ZUS nie jest bezterminowe. ZUS przestrzega, że niższe składki można opłacać jedynie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

- Mamy za sobą pierwszy rok funkcjonowania Małego ZUS-u Plus, czyli uprawnienia do niższego, proporcjonalnego ZUS dla mniejszych firm. W tym roku z tego rozwiązania korzystało ponad 280 tys. firm. Spodziewamy się, że w przyszłym roku liczba ta utrzyma się na zbliżonym poziomie - preferencja obejmie zapewne od 280 do ponad 300 tys. firm - powiedział w rozmowie z ISBNews Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii cytowany przez Business Insider.

ZUS przygotował także obszerny poradnik dla osób zainteresowanych ustaleniem dochodu z działalności gospodarczej. Co więcej, na stronie ZUS-u znajdziemy także informację dotyczącą tego w jaki sposób obliczymy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS informuje, że warunkiem skorzystania z małego ZUS-u złożenie wniosku, a na to termin mija już 1 lutego 2021 r.

- Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze - powiedział Niedużak. Dodał także, że niższe składki oznaczają niższą emeryturę.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >