BiznesINFO.pl

East News, Zofia i Marek Bazak

Jak zabezpieczyć się finansowo na starość? Sposobów jest mnóstwo, ale który najlepszy?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zabezpieczyć się finansowo na starość w ramach systemu emerytalnego

  • Jak zabezpieczyć się finansowo na starość na własną rękę

  • Który sposób jest najlepszy ze wszystkich

Jak zabezpieczyć się finansowo na starość? - oszczędzajmy z państwem

Jak zabezpieczyć się finansowo na starość? - cóż, te pytanie zadają sobie miliony Polaków, jednakże jeszcze nie znalazł się nikt, kto znalazłby na te pytanie idealną odpowiedź. Rządzący uważają, że Polacy swoją jesień życia powinni zawierzyć aparatowi państwowemu, jednakże zainteresowani po przygodach z OFE i tym, w jaki sposób ich pieniądze się rozpłynęły, raczej nie mają złudzeń.

Mimo wszystko warto przyjrzeć się oferowanemu przez rząd PPK , do którego będzie dokładał nie tylko pracownik, ale również państwo i pracodawca. Wydaje się to jednym z rozsądnych filarów polskiego systemu emerytalnego, w którym to przecież jest pies pogrzebany. Z najnowszych raportów wynika, że lokujący pieniądze na PPK w ciągu paru miesięcy zaoszczędzili nawet kilka tysięcy złotych.

Jednocześnie polskie rozwiązania emerytalne obejmują także IKZE oraz IKE. Niestety, ale w ich przypadku także ekonomiści mają sceptyczne nastawianie i pytają retorycznie "Czy ktoś jeszcze wierzy w emeryturę z ZUS?". Cóż, a sprawdźmy czym są IKZE i IKE wyodrębnione w ramach III filaru?

W istocie, indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to wyodrębniony zapis w rejestrze uczestników funduszu inwestycyjnego, wyodrębniony rachunek papierów wartościowych lub inny rachunek, na którym zapisywane są instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi oraz rachunek pieniężny służący do obsługi takich rachunków w podmiocie prowadzącym działalność maklerską, lub wyodrębniony rachunek w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym, wyodrębniony rachunek bankowy w banku, wyodrębniony rachunek IKZE w dobrowolnym funduszu emerytalnym, prowadzone na zasadach określonych ustawą - cytuje eksperta finansowego "Wprost", którego wypowiedź opublikowana została na rządowej stronie.

Z kolei IKE to Indywidualne konto emerytalne. Jest to dobrowolna forma składek, które zwolnione są od tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych od osób fizycznych. Jednakże należy pamiętać, że kwota wpłat na IKE jest ograniczona.

Jak zatem zabezpieczyć się finansowo na starość? Planowane jest także wprowadzenie europejskich emerytur . Na rządowej stronie podkreślono, że będzie to szansa inwestowania transgranicznego, ale czy jest to złoty środek na oszczędzanie? Niestety nie.

Jak zabezpieczyć się finansowo na starość? - oszczędzajmy na własną rękę

Nie jest tajemnicą, że polski system emerytalny jest niewydolny i wymaga gruntownej reformy. Ludzie przez całe życie odprowadzają składki do ZUS, a finalnie zostają z marnymi 1200 zł brutto najniższej emerytury. Rząd może podkreślać waloryzację świadczeń, ale wciąż nie ulega wątpliwości, że otrzymywaną emeryturę można uznać co najmniej za śmieszną. Dlatego wielu Polaków decyduje się na oszczędzanie poza aparatem państwa. Jak w takim razie zabezpieczyć się na finansowo na starość bez udziału w III filarze?

- Alternatywna lokata kapitału pozwala przede wszystkim na uniknięcie ryzyka przejęcia środków zgromadzonych w ramach systemu przez władze - mówi ekspert podatkowy cytowany przez serwis goldenmark.pl. Jakie sposoby na zabezpieczenie się na starość proponują eksperci?

Pierwszą propozycją są przede wszystkim nieruchomości. Nie jest to zła opcja, bowiem wartość mieszkań ciągle rośnie, a rynkowi nie zagroził nawet koronakryzys. Podczas, gdy wszyscy snuli czarne scenariusze o krachu na rynku nieruchomości, ten wyszedł z tego obronną ręką i wciąż pnie się w górę. Inwestycja w nieruchomości oraz późniejsze życie z wynajmu mieszkań stanowiłoby szansę na zabezpieczenie swojej przyszłości. Nie musimy z tym wcale czekać do ostatniego momentu, bowiem im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Kolejną bezpieczną opcją na oszczędzanie jest inwestycja w złoto. Eksperci cały czas podkreślają, że od lat jest to stabilna przystań kiedy na morzu jest sztorm i co najważniejsze, koronakryzys ponownie to potwierdził. - W zasadzie w perspektywie dekady praktycznie zawsze złoto pozwalało zarobić, a już z pewnością pomagało utrzymać wartość pieniądza, bo to jest jego największy walor. To właśnie odporność na inflację i stabilność są najważniejszymi atutami złota jako sposobu, odkładania na emeryturę. Złoto jest bezpiecznym sposobem na aktywne oszczędzanie dlatego, że kurs nie jest zależny od decyzji banków centralnych i prowadzonej przez nie polityki monetarnej - tłumaczy Michał Tekliński w rozmowie z goldenmark.com.

Cóż, w zasadzie nie ma złotego środka, który w stu procentach odpowiedziałby na pytanie "Jak zabezpieczyć się finansowo na starość?", jednakże pewne opcje dają większe bezpieczeństwo niż te oferowane przez państwo. Co więcej, do kumulowania swoich środków w państwowej skarpecie nie zachęca wcześniej wspomniane OFE. Mimo wszystko nasuwa się jeden wniosek: nie wolno czekać z zabezpieczaniem się na starość do momentu, gdy ona nadejdzie, bowiem wtedy może być już za późno.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >