BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe

East News, Zofia i Marek Bazak

Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznania

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Emerytury to jedno z najistotniejszych świadczeń dla Polaków, bowiem pracować na nie zaczynamy już od najmłodszych lat. Wygląda na to, że w polskim systemie emerytalnym szykuje się prawdziwa rewolucja, a to wszystko za sprawą Unii Europejskiej.

Emerytury w Polsce do zreformowania?

Emerytury w Polsce są nieustannym przedmiotem debaty publicznej, która przybiera na sile wraz z momentem ogłoszenia wskaźnika waloryzacji świadczeń. Przypomnijmy, że w przyszłym roku emerytury wzrosną o 3,84 proc.

Zaproponowany Radzie Dialogu Społecznego wskaźnik waloryzacji rent i emerytur rozgrzał dyskusję na nowo, bowiem Prawo i Sprawiedliwość wyborcom obiecywało zupełnie coś innego. Przypomnijmy, że w programie partii zapisano, że waloryzacja emerytur ma być kwotowa i wynosić min. 70 zł.

Rząd swoje poczynania tłumaczy kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa oraz de facto brakiem pieniędzy, ponieważ sama waloryzacja procentowa będzie kosztować 9 mld zł. Eksperci wskazują także na problem bardzo niskich świadczeń emerytalnych.

Istotą problemu jest fakt, że obecnie minimalna emerytura wynosi 1200 zł brutto, co daje niecały 1 tys. zł na rękę po odliczeniu wszystkich składek. Wiceminister rodziny i polityki społecznej uważa, że niskie świadczenia to ogromny problem, ale jednocześnie zachęca naszych rodaków do oszczędzania.

Sposobem na oszczędzanie miały być właśnie Otwarte Fundusze Emerytalne funkcjonujące od ponad dwudziestu lat. W efekcie okazały się wielkim niewypałem, rząd chce doprowadzić do likwidacji niechlubnego OFE, a Unia Europejska proponuje kolejne rozwiązanie. Czy okaże się "lekiem na całe zło"?

Emerytury europejskie przewrócą polski system do góry nogami

Portal money.pl informuje, że w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiły się OIPE, czyli Ogólnoeuropejskie Indywidualne Programy Emerytalne. Ma być to nowy sposób dla obywateli Wspólnoty na oszczędzanie pieniędzy na przyszłą emeryturę. Puste słowa ubrane w piękne frazesy, a może faktycznie solidne rozwiązanie?

"Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - napisano na rządowej stronie.

Zdaniem Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego, OIPE mogłyby stać się trzecim filarem polskiego systemu emerytalnego zaraz obok obowiązkowego ZUS-u oraz dobrowolnego PPK. Zatem po co taka zmiana?

- Wszystko po to, żeby pracownicy mogli oszczędzać w jednym systemie, który nie ma granic - tłumaczy i dodaje, że Polacy obecnie pracują w wielu krajach, a w każdym z nich jest osobny system emerytalny. Po powrocie do Polski bardzo często mają problem z dostępem do zaoszczędzonych na emeryturę pieniędzy, dlatego OIPE mogłoby rozwiązać ten problem.

- Przyszły rok to zatem domknięcie reformy OFE i PPK oraz początek OIPE. Tu jednak potrzebna jest szeroka debata na tematy emerytalne. Mam nadzieję, że rząd potraktuje sprawę poważnie - wyjaśnia Sobolewski w rozmowie z money.pl i zaznacza, że nie jest pewien tego, czy Polacy są na niego gotowi. Przez lata, bowiem mogliśmy obserować małe zainteresowanie trzecim filarem.

Ciekawym aspektem jest także fakt, że europejskimi emeryturami zajmować się będzie Ministerstwo Finansów, a nie tak, jak do tej pory resort pracy podległy wcześniej Marlenie Maląg, a obecnie Jarosławowi Gowinowi.

Podobne artykuły

500 plus

Twój portfel

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

Czytaj więcej >
Podatki i opłaty

Twój portfel

Nowe podatki i opłaty już za pasem. Już wiemy, kiedy i ile zapłacisz

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.06.2019. n/z Polskie banknoty.

Twój portfel

Na świadczenie resort wydał już 840 mln zł. Jeszcze 2 mln Polaków ma prawo dostać, może tobie też się należy

Czytaj więcej >
Składki zdrowotne wzrosną

Twój portfel

Składki zdrowotne w górę. Braki w służbie zdrowia rząd chce łatać twoimi pieniędzmi

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >