PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 29 Listopada 2020

Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznania

Emerytury to jedno z najistotniejszych świadczeń dla Polaków, bowiem pracować na nie zaczynamy już od najmłodszych lat. Wygląda na to, że w polskim systemie emerytalnym szykuje się prawdziwa rewolucja, a to wszystko za sprawą Unii Europejskiej.

Emerytury w Polsce do zreformowania?

Emerytury w Polsce są nieustannym przedmiotem debaty publicznej, która przybiera na sile wraz z momentem ogłoszenia wskaźnika waloryzacji świadczeń. Przypomnijmy, że w przyszłym roku emerytury wzrosną o 3,84 proc.

Obława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaObława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaCzytaj dalej

Zaproponowany Radzie Dialogu Społecznego wskaźnik waloryzacji rent i emerytur rozgrzał dyskusję na nowo, bowiem Prawo i Sprawiedliwość wyborcom obiecywało zupełnie coś innego. Przypomnijmy, że w programie partii zapisano, że waloryzacja emerytur ma być kwotowa i wynosić min. 70 zł.

Rząd swoje poczynania tłumaczy kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa oraz de facto brakiem pieniędzy, ponieważ sama waloryzacja procentowa będzie kosztować 9 mld zł. Eksperci wskazują także na problem bardzo niskich świadczeń emerytalnych.

Istotą problemu jest fakt, że obecnie minimalna emerytura wynosi 1200 zł brutto, co daje niecały 1 tys. zł na rękę po odliczeniu wszystkich składek. Wiceminister rodziny i polityki społecznej uważa, że niskie świadczenia to ogromny problem, ale jednocześnie zachęca naszych rodaków do oszczędzania.

Opłata mocowa wyśrubuje rachunki za prąd. Przedstawiamy stawki podwyżekOpłata mocowa wyśrubuje rachunki za prąd. Przedstawiamy stawki podwyżekCzytaj dalej

Sposobem na oszczędzanie miały być właśnie Otwarte Fundusze Emerytalne funkcjonujące od ponad dwudziestu lat. W efekcie okazały się wielkim niewypałem, rząd chce doprowadzić do likwidacji niechlubnego OFE, a Unia Europejska proponuje kolejne rozwiązanie. Czy okaże się "lekiem na całe zło"?

Teksty wybrane dla Ciebie:

Emerytury europejskie przewrócą polski system do góry nogami

Portal money.pl informuje, że w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiły się OIPE, czyli Ogólnoeuropejskie Indywidualne Programy Emerytalne. Ma być to nowy sposób dla obywateli Wspólnoty na oszczędzanie pieniędzy na przyszłą emeryturę. Puste słowa ubrane w piękne frazesy, a może faktycznie solidne rozwiązanie?

"Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - napisano na rządowej stronie.

Kontrole ruszyły. Skarbówka znów zajmuje konta, Tobie też mogą założyć blokadęKontrole ruszyły. Skarbówka znów zajmuje konta, Tobie też mogą założyć blokadęCzytaj dalej

Zdaniem Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego, OIPE mogłyby stać się trzecim filarem polskiego systemu emerytalnego zaraz obok obowiązkowego ZUS-u oraz dobrowolnego PPK. Zatem po co taka zmiana?

- Wszystko po to, żeby pracownicy mogli oszczędzać w jednym systemie, który nie ma granic - tłumaczy i dodaje, że Polacy obecnie pracują w wielu krajach, a w każdym z nich jest osobny system emerytalny. Po powrocie do Polski bardzo często mają problem z dostępem do zaoszczędzonych na emeryturę pieniędzy, dlatego OIPE mogłoby rozwiązać ten problem.

- Przyszły rok to zatem domknięcie reformy OFE i PPK oraz początek OIPE. Tu jednak potrzebna jest szeroka debata na tematy emerytalne. Mam nadzieję, że rząd potraktuje sprawę poważnie - wyjaśnia Sobolewski w rozmowie z money.pl i zaznacza, że nie jest pewien tego, czy Polacy są na niego gotowi. Przez lata, bowiem mogliśmy obserować małe zainteresowanie trzecim filarem.

Ciekawym aspektem jest także fakt, że europejskimi emeryturami zajmować się będzie Ministerstwo Finansów, a nie tak, jak do tej pory resort pracy podległy wcześniej Marlenie Maląg, a obecnie Jarosławowi Gowinowi.

Wyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówWyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Lubisz tanie ciuchy? Najlepsze warszawskie lumpeksy
  2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
  3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
  4. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  5. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  6. Na jaw wyszła religia Błaszczykowskiego. Wielu fanów w szoku
  7. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
  8. Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy
Moneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszMoneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News