BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 08.12.2020. n/z Seniorzy idacy chodnikiem.

East News, Arkadiusz Ziolek

PPK odstrasza Polaków. Jednak najnowsze dane mogą zmienić ich podejście

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

PPK to jedna z największych porażek Prawa i Sprawiedliwości pod kątem ilości uczestników. Obiecywane przez rząd pieniądze oraz masowa organizacja szkoleń dla pracowników nie pomogły, bowiem Ci zaczęli lawinowo z programu odchodzić. Jednocześnie okazuje si

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda raport o PPK

  • Czy dzięki PPK można zaoszczędzić

  • Jakie kwoty można odłożyć na "jesień życia" wybierając PPK

PPK odstrasza Polaków

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe głośno zapowiadane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W bardzo dużym uproszczeniu PPK polega na tym, że poza pracownikiem, do jego oszczędności na "jesień życia" dokłada się jeszcze państwo oraz pracodawca.

Niestety, ale Polacy nie poczuli się zachęceni wyliczeniami z oficjalnej strony PPK, gdzie rządzący zestawili możliwości oszczędzania z bankiem oraz z PPK. Nietrudno wywnioskować, że to właśnie te drugie jest lepszym rozwiązaniem.

Chwilę po wprowadzeniu PPK do ogólnopolskiego obiegu (rząd wprowadzał ten filar oszczędności na emeryturę stopniowo przez ok. dwa lata) pracownicy zaczęli masowo z niego rezygnować. Z najnowszych danych wynika, że z PPK odeszło już ponad 75 proc. ludzi, a tyle to rząd nie przewidywał nawet w najgorszych scenariuszach.

PPK okazało się porażką Prawa i Sprawiedliwości, eksperci uważają, że Polacy po prostu nie ufają rodzimemu systemowi emerytalnemu, a rząd chciałby gwarancję wypłaty środków z tego filara wpisać do konstytucji. Niestety, ale do tego potrzebna byłaby współpraca z opozycją parlamentarną, a tej trudno doszukiwać się nawet w najśmielszych snach.

Jednak czy faktycznie PPK jest takie straszne jak je malują? Z najnowszego raportu opublikowanego przez Instytut Emerytalny wynika, że Polacy, którzy zostali w PPK, zyskali więcej niż ci, którzy z niego zrezygnowali.

PPK wcale nie takie straszne?

"Przeciętnie uczestnik PPK, który nie dokonał zwrotu środków w ciągu pierwszego roku uzyskał zwrot 95 proc., a ten, który wypłacił wszystkie środki ma w kieszeni "tylko 50 proc." więcej niż sam wyłożył plus 23% zapisane dodatkowo na koncie emerytalnym w FUS. Inwestycje na własną rękę przyniosłyby tylko 10,5 proc." - napisali autorzy raportu.

Co więcej, średnio każdy uczestnik PPK w ciągu pierwszego roku uzyskał zwrot 95 proc. środków. Przeciętnie na jego koncie jest o o 1 378 zł więcej niż sam wyłożył z własnej kieszeni, tj. 1 453 zł przy założeniu, że wynagrodzenie jest równe przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw według danych GUS.

"Nie ma obecnie lepszego i bardziej pewnego sposobu oszczędzania, w której zwrot w ciągu roku może sięgnąć nawet 50 proc. [...] dylematem powinno być raczej czy wypłacać sobie co pewien czas środki i kupić podczas promocji typu "ceny bez VAT" [...] czy też zachować wszystkie zwolnienia podatkowe i dopłaty z Funduszu Pracy oszczędzając do 60. roku życia by mieć ponad 72 proc. więcej kapitału dzięki dopłatom. Gdyby uczestnik PPK chciał samodzielnie inwestować te środki w taki sam sposób jak w PPK, na jego koncie byłoby, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, tylko 153 zł zysku" - napisano w raporcie.

Cóż, wygląda na to, że Polacy, którzy zrezygnowali, faktycznie stracili, jednakże podobny boom był w przypadku OFE. Wówczas także mówiono o świetnym sposobie na oszczędzanie, a wszyscy wiemy jak to się skończyło.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >