Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS rozdaje 5540 zł dla każdego seniora. Nie trzeba w ogóle pracować
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.09.2023 08:40

ZUS rozdaje 5540 zł dla każdego seniora. Nie trzeba w ogóle pracować

Emerytura z ZUS
BiznesINFO

Niewiele jest świadczeń, które ZUS wypłaca seniorom bez wyjątku. A jeszcze mniej takich, które są dostępne bez przepracowania ani jednego dnia. Tym bardziej niektórych może zaskoczyć fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić aż 5540,25 zł w postaci jednego dodatku.

Świadczenie dla wszystkich seniorów

Średnia wysokość emerytury w Polsce może nie napawać optymizmem. Głównym czynnikiem wpływającym na kwoty pieniędzy otrzymywane przez seniorów jest wysokość składek - im dłużej dana osoba pracuje, tym więcej odkłada i jednocześnie ma wyższą emeryturę.

Nie powinno zatem dziwić, że część osób może poszukiwać sposobu na otrzymanie dodatkowych pieniędzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem okazuje się, że nie trzeba daleko szukać - jedno ze świadczeń jest wypłacane wszystkim seniorom.

Nie trzeba pracować

Jak zaznacza portal Interia.pl, w przypadku tegoż świadczenia jeden z elementów jest dość wyjątkowy. Nie trzeba bowiem mieć przepracowanego ani jednego dnia, aby otrzymać pełną sumę pieniędzy ze świadczenia.

Innym ważnym czynnikiem jest fakt, że kwotę 5540,25 zł można otrzymać niezależnie od wysokości emerytury. Jedynym warunkiem otrzymania emerytury honorowej - bowiem o to konkretne świadczenie chodzi - jest przekroczenie wieku 100 lat.

Niektórzy muszą złożyć wniosek

Z informacji portalu Interia.pl wynika, że w większości przypadków emeryturę honorową można otrzymać bez składania wniosku do ZUS lub KRUS. Jest jednak wyjątek od tej reguły.

Jeżeli dany stulatek chce otrzymać emeryturę honorową, ale nie pracował przez ani jeden dzień i tym samym nie przysługuje mu emerytura, to musi złożyć wniosek. Przyczyną jest bowiem brak informacji o takim seniorze w bazie danych ZUS bądź KRUS.

Tagi: Emerytura ZUS