BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina, zostały ostatnie godziny, aby wykorzystać dodatkowe 500 zł na dziecko. Jutro pieniądze przepadną
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 31.03.2023 15:15

ZUS przypomina, zostały ostatnie godziny, aby wykorzystać dodatkowe 500 zł na dziecko. Jutro pieniądze przepadną

zus-pieniądze
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że 31 marca o północy upływa termin pobrania bonu turystycznego, który służy dofinansowaniu wypoczynku dla dziecka. Świadczenie wynosi 500 zł lub 1000 zł – w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. W skali kraju wciąż pozostało ok. 0,5 mln niewykorzystanych bonów. 

Ostatnie godziny na wykorzystanie świadczenia

Program Polski Bon Turystyczny wystartował w 2020 roku. Jednorazowe świadczenie w wys. 500 zł wypłacono dla każdego dziecka lub 1000 zł dla dziecka z niepełnosprawnością. Za usługi htelarskie i turrystyczne można płacić bonem tylko do końca marca. Choć w skali kraju wykorzystano 3,7 mln świadczeń, to ok. 0,5 mln wciąż pozostało nieaktywowanych.

Program Polski Bon Turystyczny okazał się trafionym pomysłem. Większość osób ok. 90 proc. aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu – apeluje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Bizneisnfo.

Kto otrzymał specjalne świadczenie?

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy uzyskiwali 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także tym, którzy nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z dodatkowego świadczenia, nawet jeśli złożyli wniosek o 500 plus już po 31 grudnia 2021 roku. Mowa w tym przypadku o rodzicach dzieci urodzonych w 2022 roku w terminie między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o świadczenie wychowawcze złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Jak aktywować bon i za co można nim zapłacić?

Aktywacji bonu należy dokonać poprzez platformę PUE ZUS. Najpierw rodzic loguje się na swoim koncie PUE i uzupełnia dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon i otrzymuje unikalny 16-cyfrowy numer. Trzeba go podać podczas dokonywania opłaty bonem – rodzic otrzyma wówczas SMS-em indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.

Bonem można opłacić pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym; zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonie; jednodniową wycieczkę bez noclegu, pod warunkiem, że obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie. W Polsce płatność bonami honoruje ok. 28 tys. podmiotów. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Ważne: dodatkowe 500 lub 1000 zł trzeba wykorzystać dziś do północy, natomiast samą usługę – nocleg, wycieczkę itp. – można zrealizować już w późniejszym terminie.