Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 16.09.2021 02:00

ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę

13. i 14. emerytura
Marek BAZAK/East News

ZUS przygotował dokument, który uprawnia do pobrania emerytury z datą wsteczną. Ma to pomóc osobom, które z powodu pandemii nie złożyły dokumentów w należytym terminie.

Z racji tego, że emerytury pobierają osoby starsze, ich fizyczna obecność w ZUS mogłaby być ryzykowna dla zdrowia. Większe ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 skłoniło zakład do umożliwienia złożenia wniosku o emeryturę później, niż wtedy kiedy się na nią faktycznie przeszło.

"Osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo  stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o ustalenie lub ponowne ustalenie  wysokości świadczenia, na ich żądanie wyrażone w formie oświadczenia, ustalenia albo ponownego  ustalenia tej wysokości dokonuje się od dnia, w którym zostały spełnione warunki, nie wcześniej niż  od dnia 1 marca 2020 r." - brzmi część komunikatu ZUS.

ZUS podaje dokładny termin

- Od razu wyjaśniam, że wypełniając wniosek nie można wskazywać konkretnego terminu, od  którego ma zostać przyznana lub przeliczona emerytura, ZUS po złożeniu wniosku ERO - przyzna lub  przeliczy emeryturę od dnia istnienia prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020r - przestrzega Kowalska-Matis.

Ustawa nie pozwala na dowolne wybieranie terminu, dlatego należy  korzystać z gotowych formularzy ZUS żeby uniknąć błędu – wyjaśnia rzeczniczka. 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia stan epidemii na terenie Polski obowiązuje od 20 marca 2020 r. po dziś dzień. "W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną kolejnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U.2020.491 ze zm.), stan ten zaczął obowiązywać od dnia 20 marca 2020 r. i trwa do dziś." - czytamy na stronie RPO. Wniosek, który należy złożyć w ZUS dostępny jest POD TYM LINKIEM.

Tagi: ZUS Emerytura