BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Kobieta przeglada korespondencje z ZUS-u i liczy pieniadze

Marek BAZAK/East News

ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę

16 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS przygotował dokument, który uprawnia do pobrania emerytury z datą wsteczną. Ma to pomóc osobom, które z powodu pandemii nie złożyły dokumentów w należytym terminie.

Z racji tego, że emerytury pobierają osoby starsze, ich fizyczna obecność w ZUS mogłaby być ryzykowna dla zdrowia. Większe ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 skłoniło zakład do umożliwienia złożenia wniosku o emeryturę później, niż wtedy kiedy się na nią faktycznie przeszło.

"Osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo  stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o ustalenie lub ponowne ustalenie  wysokości świadczenia, na ich żądanie wyrażone w formie oświadczenia, ustalenia albo ponownego  ustalenia tej wysokości dokonuje się od dnia, w którym zostały spełnione warunki, nie wcześniej niż  od dnia 1 marca 2020 r." - brzmi część komunikatu ZUS.

EN 01491740 0072 (1)

Emeryci nadal dostają mniej niż powinni. Mogą zgłosić się do ZUS

CZYTAJ DALEJ

ZUS podaje dokładny termin

- Od razu wyjaśniam, że wypełniając wniosek nie można wskazywać konkretnego terminu, od  którego ma zostać przyznana lub przeliczona emerytura, ZUS po złożeniu wniosku ERO - przyzna lub  przeliczy emeryturę od dnia istnienia prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020r - przestrzega Kowalska-Matis.

Ustawa nie pozwala na dowolne wybieranie terminu, dlatego należy  korzystać z gotowych formularzy ZUS żeby uniknąć błędu – wyjaśnia rzeczniczka. 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia stan epidemii na terenie Polski obowiązuje od 20 marca 2020 r. po dziś dzień. "W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną kolejnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U.2020.491 ze zm.), stan ten zaczął obowiązywać od dnia 20 marca 2020 r. i trwa do dziś." - czytamy na stronie RPO.

Wniosek, który należy złożyć w ZUS dostępny jest POD TYM LINKIEM.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >