Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS ostrzega przed fake newsem. Chodzi o 500 plus
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.11.2023 15:16

ZUS ostrzega przed fake newsem. Chodzi o 500 plus

Pieniądze
Pixabay

W sieci pojawiły się informacje dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia 500 plus do 800 złotych za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fake newsem.

Fake news dotyczący świadczenia 500 plus

W ostatnim czasie sieć obiegła informacja o rzekomym wyrównaniu świadczenia 500 plus do 800 złotych za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że jest to fałszywa informacja.

- Zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Duże zniżki dla seniorów w znanym markecie. Wiemy, co trzeba zrobić

ZUS ostrzega przed fałszywymi wnioskami

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski poinformował, że zgłaszają się klienci, którzy chcą nawet złożyć w tej sprawie wniosek pojawiający się w mediach społecznościowych.

ZUS podkreśla, że takiego dokumentu w żadnym wypadku nie należy składać w ich oddziałach. Wszystko dlatego, że opisane w nim wyrównanie zwyczajnie nie istnieje. Przy okazji przypomniano, jak należy ubiegać się o świadczenie 500 plus.

ZUS przypomina, jak ubiegać się o świadczenie

Prawo do 500 plus ustala się na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Aby pobierać je od początku, wniosek należało złożyć do końca czerwca 2023 roku. W przypadku przekazania dokumentów po 30 czerwca, środki będą wypłacane tylko od miesiąca złożenia wniosku.

Jest jednak wyjątek, bowiem rodzice nowo narodzonych dzieci mają na złożenie wniosku 3 miesiące od dnia narodzin pociechy. Wtedy otrzymują świadczenie z wyrównaniem. Taka sama zasada funkcjonuje w przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.