Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może nie wypłacić emerytury. Powodem brak ważnego dokumentu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.08.2023 08:53

ZUS może nie wypłacić emerytury. Powodem brak ważnego dokumentu

Emerytura i ZUS
BiznesINFO

Kwestia wypłacenia emerytury w terminie potrafi zaabsorbować uwagę i energię wielu osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak nie wypłacić wcześniejszej emerytury, nawet jeżeli dana osoba jest do tego uprawniona. Powodem najczęściej jest brak ważnego dokumentu.

Sposoby na emeryturę

Problem systemu emerytalnego i możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę istnieje od kilkunastu lat. Bardzo często można usłyszeć opinie, iż całą machinę emerytalną trzeba zreformować, ponieważ prędzej czy później nie wytrzyma ona zmian demograficznych w naszym kraju.

Działania mające na celu poprawienie sytuacji są cały czas prowadzone. Według cytowanego przez portal Gazeta.pl Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, osoby z datą urodzenia po 31 grudnia 1948 r. objęte są już nowym systemem emerytalnym

Wcześniejsze świadczenie jest możliwe

W niektórych przypadkach objęcie nowym systemem oznacza jednak, że dana osoba może przejść na emeryturę wcześniej od innych. Jednakże nie ma rzeczy całkowicie prostych - aby to zrobić, trzeba spełnić w tym celu kilka ważnych warunków. Inaczej trzeba będzie czekać do ustawowego progu wiekowego.

Z informacji Gazety.pl wynika, że z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę mogą skorzystać te osoby, które były zatrudnione “w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze". Dodatkowo opcja ta przysługuje również osobom wykonującym działalność artystyczną lub twórczą.

Skomplikowane warunki

Lista warunków do spełnienia w każdym z tych przypadków jest dość długa. Gazeta.pl podaje, że osoby te we wszystkich przypadkach muszą być urodzone przed 1 stycznia 1969 r. Z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach wcześniejsza emerytura jest możliwa pod warunkiem osiągnięcia wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych wraz z wiekiem emerytalnym do końca 2008 roku w wymiarze min. 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, udowodnienie wymaganego okresu pracy na danych warunkach oraz brak uczestnictwa w OFE.

Jest także druga opcja dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny przed 1999 rokiem. Z informacji Gazety.pl wynika, że w tym wypadku trzeba udowodnić wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub charakterze bądź min. 5 lat pracy górniczej. Działalność twórcza lub artystyczna uprawnia z kolei do wcześniejszej emerytury, jeżeli osoba urodzona przed 1 stycznia 1969 roku spełniła warunki wieku, czasu zatrudnienia i działalności do 31 grudnia 2008 bądź osiągnięcie wieku emerytalnego i spełnienie wspomnianych warunków na 1 stycznia 1999 roku.

Ważny jeden dokument

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o dość ważnym dokumencie, bez którego Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci emerytury. I to nawet, jeżeli faktycznie przysługuje ona danemu seniorowi.

Gazeta.pl podaje, że ten dokument, załączany do wniosku o emeryturę dla osób urodzonych w latach 1948-1969, to załącznik lub załączniki potwierdzające okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach. Ważne są również zaświadczenia o przebywaniu na urlopie wychowawczym.

Tagi: Emerytura ZUS