Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS kontroluje na potęgę, konsekwencje są poważne. Lepiej nie popełniaj tego błędu
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.11.2023 16:32

ZUS kontroluje na potęgę, konsekwencje są poważne. Lepiej nie popełniaj tego błędu

zus-list-pieniadze-dlon
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Choroba nie wybiera, a sezon jesienno-zimowy wyjątkowo sprzyja rozwojowi mniejszych i większych infekcji. Nie ulega wątpliwości, że gdy już coś nas “dopadnie”, to najbezpieczniej jest się odizolować i w spokoju wyleczyć z choroby. Każdy pracownik, który jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma prawo skorzystać w takiej sytuacji ze zwolnienia lekarskiego. Zdarzają się jednak osoby, w przypadku których L4 bywa mocno naciągane. Wówczas do akcji wkraczają kontrolerzy ZUS.

ZUS ujawnia efekty kontroli L4

W trzecim kwartale br. kontrolerzy ZUS sprawdzili ponad 26,4 tys. osób z czasowym orzeczeniem niezdolności do pracy. Niemal 2 tys. osób musiało liczyć się z poważnymi konsekwencjami naciąganego L4 i koniecznością zwrotu bądź wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego. Łącznie mówimy o kwocie 4 mln 16 tys. zł. Natomiast w terminie od stycznia do września suma obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych wyniosła 129 mln 377 tys. zł, a liczba kontroli – niemal 377 tys.

Kontrolowanie zwolnień lekarskich przez ZUS nie jest niczym nowym, więc świadomość Polaków w tej kwestii zdecydowanie wzrasta. Dowodzą tego dane z województwa opolskiego, gdzie w trzecim kwartale, rzadziej niż w pierwszym, dochodziło do lekceważenia lekarskich zaleceń. Najlepiej obrazują to liczby: w okresie lipiec-wrzesień na 618 osób poddanych weryfikacji, tylko 30 pozbawiono prawa do zasiłku chorobowego, tymczasem od stycznia do marca na 414 skontrolowanych takie konsekwencje poniosło 50 osób.

Inna cena w sklepie przy kasie, inna na półce. Co robić? Przepisy mówią jasno Miliardy euro z KPO dla Polski. Mateusz Morawiecki podał datę

Kto zgłasza konieczność przeprowadzenia kontroli?

Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, przekazał na łamach Polskiej Agencji Prasowej, że o sprawdzenie sposobu, w jaki pracownicy korzystają z L4, najczęściej zabiegają ich pracodawcy.

Na przykład osoba, która w jednym miejscu jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a jest na zwolnieniu chorobowym, w innym realizuje zakres czynności wynikający z umowy zlecenie i tam jest zdrowa. Pracodawca może uznać takie postępowanie za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia – tłumaczył Sebastian Szczurek.

Dodał, że zgłoszenia napływają też od sąsiadów czy rodziny “chorego”. Zdarza się, że ZUS otrzymuje od nich pełen materiał dowodowy w postaci zdjęć i szczegółowych opisów. Nieraz nieuczciwi pracownicy nie kryją się zbytnio z tym, co robią podczas zwolnienia, np. zamieszczając zdjęcia w mediach społecznościowych.

Kontrola L4. Jakie niesie konsekwencje dla pracownika?

Lista sankcji dla nieuczciwych pracowników wykorzystujących absencję chorobową do nielegalnego pobierania świadczeń jest dość szeroka. Skutkiem takiego zachowania może być nie tylko utrata prawa do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, utrata prawa do zasiłku chorobowego czy opiekuńczego. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim bez faktycznego wskazania medycznego może być również podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego – wyjaśnił Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.