Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 29.11.2022 19:50

ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy

pieniądze-100zł-biznesinfo
domena publiczna

Pobierasz świadczenia od ZUS i jednocześnie pracujesz? Mamy dobrą wiadomość. ZUS zmienia limity. Od teraz będziesz mógł dorobić więcej.

Nowy, wyższy limit

Nowa kwota, którą będą mogły dorobić osoby pracujące pobierające składki ZUS, które nie są jeszcze emerytami rośnie.

Mowa tutaj o osobach, które pobierają renty lub wcześniejsze emerytury i jednocześnie pracują. Jeżeli podany poniżej próg zostałby przekroczony, świadczenie od ZUS może zostać pomniejszone, a nawet zawieszone.

Po zmianach kwota ta wyniesie 4 536,50 zł brutto. Ten nowy próg kwotowy będzie obowiązywał od grudnia 2022r. do lutego 2023r.

Progi te zmieniają się dość często, a konkretnie co trzy miesiące.

- Od grudnia br. do lutego 2023 r. górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4 536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód między grudniem a lutym nie powinien być wyższy niż 8 424,90 zł brutto - informuje rzecznik ZUS - Paweł Żebrowski.

Dodał on, że na limity osiąganych zarobków przy równoczesnym pobieraniu świadczeń nie muszą zważać osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego czyli kobiety po 60. roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat.

Tagi: ZUS Emerytura