BiznesINFO.pl
ZUS będzie wiedział o nas więcej

Biznes Info

ZUS będzie wiedział teraz znacznie więcej. Każdy zawód otrzyma osobny kod

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Już za nieco ponad 10 dni Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wiedział o nas więcej. Od 16 maja na przedsiębiorców zostanie nałożony bowiem obowiązek podania ZUS specjalnego kody wykonywanego przez pracownika. Sprawdźcie po co państwowemu ubezpieczycielowi informacje odnośnie tego, gdzie pracujemy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki za chwilę obowiązek będą mieli przedsiębiorcy

  • Po co ZUS-owi nowe informacje

  • Kto zapada na tzw. choroby zawodowe

Lada dzień ZUS zyska nową wiedzę

Od początku tego roku przedsiębiorcy muszą informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło, tymczasem już za nieco ponad 10 dni zostanie na nich nałożony zupełnie nowy obowiązek. 

16 maja zaczną obowiązywać zaktualizowane wzory druków ZUS ZUA i ZUS ZZA. Pierwsza z deklaracji służy zgłoszeniu pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, zaś druga dotyczy rejestracji wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.  

Od tego dnia pracodawca zgłaszający pracownika lub zleceniobiorcę do ubezpieczenia poza dotychczasowymi danymi, będzie musiał podać również specjalny 6-cyfrowy kod zawodu tej osoby. Dzięki temu ZUS zyska wiedzę odnośnie tego w jakim zawodzie pracuje.

Po co państwowemu ubezpieczycielowi taka wiedza? Jak zauważa serwis Infor.pl, chodzi o cele statystyczne i analizę przyczyn nieobecności z powodu choroby w danej grupie zawodowej. 

ZUS chce wiedzieć w jakich branżach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach. 

Chodzi również o możliwość ustalenia, czy zachorowania w danym miejscu pracy są efektem faktycznego zagrożenia (np. pandemii), czy też może mogą być one symulowane w związku z np. planami zamknięcia danego zakładu. 

Sytuacją w jakich zawodach ZUS może być szczególnie zainteresowany? Money.pl zauważa, że chociażby w zawodach medycznych, co w związku z pandemią nie zaskakuje. Portal zwraca uwagę, że państwowy ubezpieczyciel nie ma obecnie wiedzy odnośnie tego, ilu lekarzy przebywa na L4. 

Za sprawą nowych zasad ZUS pozyska również wiedzę w sprawie tzw. chorób zawodowych. 

Raport Instytutu Medycyny Pracy, którego szczegóły podaje Money.pl wskazuje, że choroby zawodowe najczęściej dotykają m.in. rolników, leśników, ogrodników, rybaków, czy robotników przemysłowych i rzemieślników. Dominuje wśród nich pylica, oraz choroby zakaźne jak np. borelioza. 

1,5 mln zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania

W zeszłym tygodniu ZUS poinformował, że w 2020 roku aż 1,5 mln zwolnień lekarskich wystawiono z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy wystawionych osobom ubezpieczonym. 

Zaświadczeń z tytułu chorób psychicznych jak podaje w komunikacie ZUS wystawiono w zeszłym roku na łączną liczbę 27,7 mln dni absencji chorobowej (11 proc. ogólnej liczby dni absencji).

- W stosunku do roku 2019 r. nastąpił wzrost liczby zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych aż o 25 proc. oraz wzrost liczby dni absencji chorobowej o 37 proc. w stosunku do 2019 r. - podkreśla cytowana w komunikacie prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >